Μολδαβία – Ελλάδα 0-2: Μεγάλη νίκη για την Εθνική Ελλάδος

Μεγάλη νίκη για την Εθνική Ελλάδος, η οποία επικράτησε εκτός έδρας της Μολδαβίας με 2-0 και έκανε το πρώτο βήμα της διεκδίκησης της πρώτης θέση του ομίλου, στο UEFA Nations League. Σκόρερ για την Ελλάδα ήταν οι Φορτούνης και Μπακασέτας οι οποίοι έγραψαν το όνομά τους στην λίστα των σκόρερ, έχοντας και μία ασίστ έκαστος. Αρχικά στο 32ο λεπτό ο Τάσος Μπακασέτας έδωσε πάσα στον συμπαίκτη του, ο οποίος με ένα εξαιρετικό σουτ έκανε το 1-0 και στο 41ο λεπτό της αναμέτρησης οι ρόλοι άλλαξαν, με τον Φορτούνη να πασάρει και τον Μπακασέτα να σκοράρει από κοντά.

Η νίκη αυτή, σε συνδυασμό με την νίκη της Σλοβενίας επί του Κοσόβου, σημαίνει ότι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα πρέπει να αντιμετωπίσει σαν «τελικό» τον επερχόμενο αγώνα κόντρα στην Σλοβενία, για να τερματίσει πρώτη στον όμιλο και να προβιβαστεί.