Rome Open: Διεκόπη ο αγώνας του Τσιτσιπά με τον Σονέγκο λόγω βροχής

Η βροχή για δεύτερο σερί παιχνίδι σταματά αγώνα του Στέφανου Τσιτσιπά στο Masters της Ρώμης. Αυτή τη φορά με αντίπαλο τον Λορέντζο Σονέγκο για τη φάση των «32». Μετά την ολοκλήρψωσωση του 1ου σετ, που κατέκτησε ο Τσιτσιπάς με 6-3 η βροχή δυνάμωσε στην «αιώνια» πόλη.

Ο διαιτητής κράτησε για πέντε περίπου λεπτά τους παίκτες στις καρέκλες τους, μέχρι να τους στείλει στα αποδυτήρια, με την ελπίδα οι συνθήκες να βελτιωθούν.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Πριν από δύο ημέρες ο αγώνας του Τσιτσιπά με τον Νούνο Μπόρζες διεκόπη για τον ίδιο λόγο και ολοληρώθηκε το μεσημέρι της Κυριακής.

Τη στιγμή της διακοπής σε εξέλιξη ήταν τρία παιχνίδια

Τσιτσιπάς-Σονέγκο 6-3

Μουζέτι-Τιάφο 5-7, 6-4, 2-1

Γουλφ-Ζβέρεφ 4-6, 3-3

Να σημειωθεί πως σύμφωνα με το πρόγραμμα αν ο Τσιτσιπάς νικήσει τον Σονέγκο, το βράδυ της Τρίτης (16/5, 21:30) θα συναντήσει το νικητή της συνάντησης ανάμεσα στον Μουζέτι και τον Τιάφο.

Το 1ο σετ

Ο αγώνας άρχισε με βροχή, αλλά εξασθένισε και το πρώτο σετ τελείωσε με κυρίαρχο τον Τσιτσιπά σε 42 λεπτά. Ο Τσιτσιπάς με άνεση προηγήθηκε 1-0 και 2-1, με δύο διαδοχικά love games, το σκορ έγινε 3-2, με τον Τσιτσιπά στην πρώτη ευκαιρία του να πετυχαίνει break για το 4-2 και με love game να φθάνει στο 5-2.

Στο 8o game ο Σονέγκο «έσβησε» τρία set points (5-3), ο Τσιτσιπάς σερβίροντας έφθασε στο 40-0 και σε άλλα τρία set points, για να κατακτήσει το σετ 6-3 με την 6η συνολικά ευκαιρία του.