Αθλητισμός
Ενημερώθηκε στις:

Ρεάλ Μαδρίτης – Ολυμπιακός 87-89: Θρίαμβος για τους Πειραιώτες στη Euroleague

Μετά από ένα σπουδαίο ντέρμπι στην Ισπανία, ο Ολυμπιακός “απέδρασε” με τη νίκη και από την έδρα της Ρεάλ Μαδρίτης με σκορ 89-87 και έκανε το 3/3 στη φετινή Euroleague.

Ο Ολυμπιακός έδειξε την ποιότητά του και κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης και μετά το διπλό στην έδρα της Μπαρτσελόνα, “άλωσε” και αυτή της Βασίλισσας με κορυφαίο παίκτη τον Σάσα Βεζένκοφ. Ο Βούλγαρος φόργουορντ τελείωσε το ματς με double double, έχοντας 23 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ οι Μπολομπόι και Σλούκας έκριναν το ματς στο τέλος, με τον αρχηγό των Πειραιωτών να πετυχαίνει και το καλάθι της νίκης τρία δευτερόλεπτα πριν τη λήξη μπροστά στον Ταβάρες. Συγκλονιστικός και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, με δύο μεγάλα τρίποντα και φοβερές άμυνες στα κρίσιμα σημεία του αγώνα.

Το παιχνίδι

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στο ματς και με τον Γουόκαπ να δίνει πόντους στην ομάδα στην επίθεση (είχε 7 στο δεκάλεπτο) κατάφερε να ανταπεξέλθει στην ευστοχία της Ρεάλ Μαδρίτης από μακριά. Οι Μαδριλένοι ξεκίνησαν με 5/10 τρίποντα το ματς, αλλά στο δεκάλεπτο, το σκορ ήταν μόλις στο 21-20 υπέρ της.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις και από τους Σλούκα και Βεζένκοφ στην επίθεση και προηγήθηκε με καλάθι και φάουλ του ΜακΚίσικ, αλλά ένα ξέσπασμα της Ρεάλ Μαδρίτης με 7 πόντους του Κορνελί, την έφερε ακόμη και στο +7 (37-29). Η ομάδα του Μπαρτζώκα αντέδρασε όμως κατευθείαν και με εξαιρετική άμυνα, “μάζεψε” τη διαφορά πριν το ημίχρονο, το οποίο και ολοκληρώθηκε με σκορ 38-37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός είχε ως “αιχμή” της επίθεσης τον Βεζένκοφ, ο οποίος έφθασε τους 20 πόντους και παρότι η Ρεάλ συνέχισε να “πυροβολεί” από μακριά, οι Πειραιώτες πήραν ακόμη και το προβάδισμα με 59-57 χάρη σε καλάθι του ΜακΚίσικ στο 28′. Η ομάδα του Μπαρτζώκα έμεινε μάλιστα μπροστά στο σκορ 63-61 στο 30′ με φοβερό buzzer beater του Σλούκα σε επίθεση δύο δευτερολέπτων.

Όλα κρίθηκαν έτσι στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Όλα κρίθηκαν έτσι στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου το ματς πήγαινε πόντο πόντο, με τη Ρεάλ Μαδρίτης να συνεχίζει να βρίσκει σκορ από μακριά και να φθάνει τα 14/32 τρίποντα, αλλά τον Ολυμπιακό να “απαντάει” με τον Μπολομπόι και τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να πετυχαίνει δύο μεγάλα τρίποντα (το ένα με step back) που κράτησαν “ζωντανή” την ομάδα του Μπαρτζώκα. Στο τέλος ανέλαβε τα ηνία ο Κώστας Σλούκας και με 100% ευστοχία στις βολές και ένα τρομερό καλάθι μπροστά στον Ταβάρες, τρία δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με 89-87.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 38-37, 62-63, 87-89

Τα στατιστικά των παικτών

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Κοζέρ 3 (1/8 σουτ), Αμπάλδε, Χεζόνια 5 (1/2 δίποντα, 1/6 τρίποντα), Ροντρίγκεθ 3 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ντεκ 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Πουαριέ 2, Κορνελί 11 (2/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/2 βολές), Ταβάρες 14 (5/9 δίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιουλ 14 (1/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Γιαμπουσέλε 13 (3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/2 βολές), Μούσα 17 (1/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 3/3 βολές)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 9 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάναν 3 (1/3 τρίποντα), Λούντζης, Λαρεντζάκης 8 (1/1 δίποντο, 2/3 τρίποντα, 2 κλεψίματα), Φαλ 6 (3/4 δίποντα), Σλούκας 14 (5/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Βεζένκοβ 23 (8/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 12 ριμπάουντ), Μπόλομποϊ 11 (3/8 δίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ), Πίτερς 5 (2/2 δίποντα), Μπλακ, ΜακΚίσικ 10 (4/5 δίποντα, 2/5 βολές)