Αθλητισμός

Λουντογκόρετς- Ολυμπιακός: Αποκλεισμός στα πέναλτι για τους Πειραιώτες!

ε... θρίλερ εξελίχθηκε ο επαναληπτικός του Ολυμπιακού στο Ράζγκραντ της Βουλγαρίας με την Λουντογκόρετς για τον γ' προκριματικό του Champions League. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 στη διάρκεια του κανονικού αγώνα και οδηγήθηκαν στην παράταση και στα πέναλτι, καθώς και το πρώτο ματς στον Πειραιά είχε τελειώσει 1-1. Με τους νέους κανονισμούς της ΟΥΕΦΑ δεν μετρούν πλέον παραπάνω τα εκτός έδρας γκολ.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο 31' με τον Εμβιλά, έπειτα από σέντρα του Μασούρα και με πλασέ στην κίνηση έκανε το 1-0. Ωστόσο, η Λουντογκόρετς στο β΄ημίχρονο ανέτρεψε τα δεδομένα. Αρχικά ισοφάρισε 1-1 στο 48' με αυτογκόλ του Σεμέντο και στο 57' ο Σωτηρίου σημείωσε το 2-1 με πέναλτι, στο οποίο είχε υποπέσει ο Ανδρούτσος.

Ωστόσο, οι ερυθρόλευκοι δεν πτοήθηκαν και με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ελ Αραμπί στο 68' ισοφάρισαν σε 2-2. Ο σκόρερ είχε κερδίσει την εσχάτη των ποινών.

Στο 86' οι αριθμητικές ισορροπίες του αγώνα άλλαξαν, μετά την αποβολή του Μπα και έτσι ο Ολυμπιακός έμεινε με 10 παίκτες και το ματς πήγε στην παράταση και αφού δεν άλλαξε το σκορ και οι ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι, όπου οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 4-1 και πέρασαν στα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Ο Ολυμπιακός θα παίξει στα πλέι οφ του Europa League.

Πρώτα εκτελούσαν οι παίκτες της Λουντογκόρετς.