Αϊντχόφεν – Ολυμπιακός 2-1

Αϊντχόφεν – Ολυμπιακός 2-1: Στους «16» του Europa League με λυτρωτή Χασάν

Ο Ολυμπιακός των δύο δοκαριών ήταν φάτσα με τον αποκλεισμό στην Ολλανδία, αλλά ο Χασάν σκόραρε στο 88′ και του έδωσε την πρόκριση επί της Αϊντχόφεν.

Η εικόνα των ερυθρόλευκων στα πρωτά λεπτά έδινε την εντύπωση ότι πατούσαν καλά, γεγονός που αύξανε την αισιοδοξία για πρόκριση, έχοντας υπέρ τους και το 4-2 του πρώτου αγώνα. Τα πράγματα, όμως, δεν ήταν έτσι… Οι Ολλανδοί απείλησαν στο 10′ με τον Ζάχαβι που έχασε μεγάλη ευκαιρία και τελικά αυτός ήταν που έκανε δύσκολη τη ζωή των Πειραιωτών στη συνέχεια.

Ο Ισραηλινός βρήκε δίχτυα στο 23′ με κεφαλιά μετά την εκτέλεση κόρνερ και τη λάθος αντίδραση του Σα, κάνοντας το 1-0 και βάζοντας… φωτιά στο ματς. Ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να τη «σβήσει» στο 32′ με τον Μπρούμα αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ και τελικά στο 44′ η Αϊντχόφεν πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ξανά με τον Ζάχαβι, αλλά με εκτέλεση φάουλ αυτή τη φορά.

Έτσι, το προβάδισμα που είχε πάρει στο Καραϊσκάκη ο Ολυμπιακός είχε ήδη χαθεί, πράγμα που σήμαινε ότι η ομάδα του Μαρτίνς έπρεπε οπωσδήποτε να σκοράρει στο β’ μέρος και παράλληλα να μη δεχόταν άλλο γκολ.

Ο Πορτογάλος έβγαλε τον Μπουχαλάκη για να βάλει τον Φορτούνη και στο 49′ οι ερυθρόλευκοι άγγιξαν το γκολ αλλά στάθηκαν άτυχοι με το δοκάρι του Καμαρά. Οι Πειραιώτες έδιναν την εντύπωση ότι μπήκαν αποφασισμένοι στην επανάληψη αλλά σύντομα άρχισαν ξανά τα λάθη του πρώτου μέρους, με συνέπεια τα λεπτά να περνάνε χωρίς κάτι αξιόλογο.

Το καλό ήταν ότι ο Ολυμπιακός δεν ένιωθε κάποια απειλή από τους γηπεδούχους, αλλά το κακό ήταν ότι δεν μπορούσε να απειλήσει ούτε αυτός. Και όταν το έκανε ξανά, στο 78′, με το φάουλ του Φορτούνη από καλή θέση, ήταν και πάλι άτυχος αφού η μπάλα για δεύτερη φορά πήγε στο δοκάρι…

Και εκεί που όλα έδειχναν ότι οι πρωταθλητές Ελλάδας θα αποκλείονταν, μίλησε ο παίκτης των μεγάλων γκολ στην Ευρώπη: Σέντρα του Φορτούνη στο 88′, κεφαλιά του Ελ Αραμπί, απόκρουση, γκολ ο Χασάν στην επαναφορά, 2-1 και πρόκριση!

Αϊντχόφεν: Εμβογκό, Τεζέ, Μπόσκαλι, Βλεργκέβερ, Ντάμφρις, Ροσάριο, Γκέτσε (90′ Μάουρο Ζούνιορ), Τόμας, Μαξ, Ζάχαβι, Μάλεν (90′ Βέρτεσεν).

Ολυμπιακός: Σα, Λαλά (79′ Ανδρούτσος), Σεμέδο, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Καμαρά, Μπουχαλάκης (46′ Φορτούνης), Μπρούμα (80′ Χασάν), Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί.