Διασυρμός! Έμεινε εκτός Κυπέλλου η Ρεάλ από ομάδα τρίτης κατηγορίας (βίντεο)

Έχει και πιο κάτω; Και όμως, έχει! Μετά την ήττα στον ημιτελικό του Σούπερ Καπ Ισπανίας από την Αθλέτικ Μπιλμπάο, η Ρεάλ Μαδρίτης γνώρισε μια από τις πιο ταπεινωτικές ήττες στην ιστορία της, αφού αποκλείστηκε στους «32» του Κυπέλλου από την Αλκογιάνο (2-1 στην παράταση), ομάδα τρίτης κατηγορίας που ανέτρεψε εις βάρος της σκορ και, μάλιστα, έπαιζε με παίκτη λιγότερο στην τελική ευθεία του έξτρα ημιώρου.

Στον αγώνα που διεξήχθη στο «Ελ Κογιάο» με φιλάθλους να προσπαθούν μέσα από τα κάγκελα, ο Ζινεντίν Ζιντάν παρέταξε μια μεικτή ενδεκάδα βασικών και αναπληρωματικών, η οποία όμως δεν μπόρεσε σχεδόν σε κανένα σημείο του αγώνα να επιβάλει την ανωτερότητά της.

Κατάφερε, μάλιστα, να προηγηθεί στο σκορ στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, με τον Έντερ Μιλιτάο με κεφαλιά, ύστερα από σέντρα του Μαρσέλο, να σημειώνει το πρώτο του γκολ με την λευκή φανέλα.

Οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω, ο τερματοφύλακας Χοσέ Χουάν κράτησε το σκορ στα επίπεδα του 0-1 και, στο 81', ο Χοσέ Σόλμπες μετά από κόρνερ, δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει από κοντά τον Αντρέι Λούνιν, στο ντεμπούτο του Ουκρανού τερματοφύλακα κάτω από τα καρέ της Ρεάλ (αξέχαστο ντεμπούτο...).

Το ματς πήγε στην παράταση, αφού πρώτα στο 90' δεν δόθηκε ένα πιθανό πέναλτι σε φάουλ στον Έντερ Μιλιτάο στην περιοχή της Αλκογιάνο (στο Κύπελλο, όπως και στην Ελλάδα, δεν έχει VAR στις πρώτες φάσεις...).

Η Αλκογιάνο δεν σταμάτησε ποτέ να πιστεύει στο θαύμα, ο Χοσέ Χουάν... κατέβασε ρολά στις ευκαιρίες των Μαδριλένων και, παρ' ότι στο 109' έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ραμόν Λόπεθ, κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή και την ιστορική πρόκριση στο 115', με τον Χουάναν στο πρώτο δοκάρι και ύστερα από αντεπίθεση που ξεκίνησε από... κόρνερ της Ρεάλ, η οποία «μιμήθηκε» την Ατλέτικο, σε ό, τι έχει να κάνει με κάζο στο Κύπελλο.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Αλκογιάνο (Βιθέντε Πάρας): Χοσέ Χουάν – Χορδάν (61' Χούλι), Πρίμι, Ραούλ Γκονθάλεθ, Πάμπλο Καρμπονέιγ (61' Σόλμπες) – Ρούμπιο (73' Ραμόν Λόπεθ), Τζόνι (78' Ντιακιτέ), Χουάναν, Άνχελ Λόπεθ – Ελ Γκεζουανί (106' Χαβιέρ Αντόν), Χόνα (61' Μολτό).

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν): Λούνιν – Οδριοθόλα (99' Κρόος), Έντερ Μιλιτάο, Τσουστ, Μαρσέλο – Βαλβέρδε, Καζεμίρο, Ίσκο (99' Αζάρ) – Λούκας Βάθκεθ, Μαριάνο (67' Μπενζεμά), Βινίσιους Ζούνιορ (91' Ασένσιο).

Στο έτερο ματς της ημέρας ο Γουίλιαν Ζοσέ, ο οποίος ετοιμάζεται να πάει ως δανεικός στη Γουλβς, άνοιξε τον δρόμο για την πρόκριση της Ρεάλ Σοσιεδάδ, η οποία επικράτησε εκτός έδρας με 2-0 (57' Γουίλιαν Ζοσέ, 84' Ογιαρθάμπαλ) μιας Κόρδοβα που, στον προηγούμενο γύρο, είχε αποκλείσει την Χετάφε. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Αλμπέρτο ντελ Μοράλ στο 88ο λεπτό.

Κόρδοβα – Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-2

Αλκογιάνο – Ρεάλ Μαδρίτης 2-1 (παράταση)

Πέμπτη (21/01)

Ίμπιζα – Αθλέτικ Μπιλμπάο (20:00)

Κορνεγιά – Μπαρτσελόνα (22:00)

Πολεμικό Ναυτικό 0

Το Ιράν ετοιμάζει εμπλουτισμό ουρανίου; Oμάδα μάχης του αεροπλανοφόρου Ντε Γκώλ αποπλέει για την Α. Μεσόγειο και με ελληνική συμμετοχή

Αυτό αναφέρουν γαλλικά ΜΜΕ-Το ΝΑΤΟ ενεργοποιεί στόλο Πολεμικών πλοίων με επίκεντρο έναν άγριο πόλεμο Ιράν και Ισραήλ
ιρανοί πύραυλοι και Μοχάμαντ Μπιν Σαλμάν
Μέση Ανατολή 0

Κομβόι του ιρανικού στρατού σπεύδει άρον άρον στην Τεχεράνη (Βίντεο)-Αποκάλυψη: Οι Άραβες πρόδωσαν τους Ιρανούς βοηθώντας το Ισραήλ

Η Σαουδική Αραβία και τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα ενημερώθηκαν από τους Ιρανούς για την επίθεση δύο ημέρες πριν γίνει,...