ΠΑΟΚ Ολυμπιακός

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: Ισόπαλο το ντέρμπι στην Τούμπα

Μια από τις πιο ευρηματικές ατάκες των οπαδών αφορά τη διαφορά που μπορεί να έχει ο πρωτοπόρος από τους διώκτες του και μπορεί να περιγράψει αυτό που συμβαίνει στη φετινή Superleague. Ακόμα και με κακή εμφάνιση, ο Ολυμπιακός συνεχίζει να είναι… καβάλα στο άλογο προς το φετινό τίτλο.

Ο ΠΑΟΚ έδειξε ικανός να υποχρεώσει τον Ολυμπιακό στην πρώτη του φετινή ήττα στο πρωτάθλημα, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» -στη μοναδική τους ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο του ντέρμπι της Τούμπας- σκόραραν με τον Μπα και έφυγαν με την ισοπαλία από τη Θεσσαλονίκη (1-1).

Η ομάδα του Μαρτίνς κράτησε έτσι τη διαφορά της από το «δικέφαλο του Βορρά» στο +10, με τους γηπεδούχους να βλέπουν τη… σουτάρα του Τζόλη στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων να τραντάζει το δοκάρι του Σα. Ο Ίνγκασον ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο ξεκίνημα της επανάληψης και κατάφερε να… σβήσει τον Ελ Αραμπί.

Η εκκίνηση του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι ήταν πολύ δυνατή, με τον Μουργκ να χάνει μόλις στο 2’ μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ (το σουτ του εντός μεγάλης περιοχής πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι). Ο Ολυμπιακός δέχθηκε μεγάλη πίεση στις πτέρυγες, κάτι που τον έκανε να μην μπορεί να φτιάξει επιθετική προσπάθεια και να αργήσει να «πατήσει» καλά.

Ο Ολυμπιακός περιόρισε τα λάθη με το πέρας των λεπτών, ανέβασε «στροφές» και στο 14’ άγγιξε το γκολ. Ο Ενβιλά ηττήθηκε διαδοχικά από Πασχαλάκη και… δοκάρι, ενώ στην εξέλιξη της φάσης το σουτ του Καμαρά πέρασε ελάχιστα άουτ! Η ομάδα του Μαρτίνς πήρε πρωταγωνιστικό ρόλο, ελέγχοντας πλέον το χώρο του κέντρου. Ο ΠΑΟΚ δεν πήρε βοήθεια από τους ακραίους του και έκανε ευκαιρίες μόνο από «στημένες» φάσεις (στο 28’ με τις κεφαλιές των Ίνγκασον και Κρμέντσικ).

Ο Πασχαλάκης δέχθηκε πίεση στα καρέ του αλλά μπόρεσε να βγάλει τις εκτελέσεις φάουλ που δέχθηκε. Ο «δικέφαλος του Βορρά» δεν μπόρεσε να βρει καλό ρυθμό μέχρι το ημίχρονο, αλλά δεν είδε και κάποια άλλη σημαντική απειλή προς την εστία του.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ιδανικά για τον ΠΑΟΚ, αφού έφτασε στο 1-0. Ο Ζίβκοβιτς έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Ουάρντα έπιασε την κεφαλιά προ του Μπα, αλλά ο Σα έπεσε και έδιωξε… αλλά όχι σωστά. Ο Ίνγκασον πήρε το “ριμπάουντ” και σχεδόν πάνω στη γραμμή σούταρε με δύναμη για το 1-0.

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε αρκετά να βρει τα «πατήματα» του στο δεύτερο μέρος (έκανε αρκετά λάθη), με τον Μαρτίνς μάλιστα να περνάει Ραντζέλοβιτς και Χασάν στο ματς, προσπαθώντας να διορθώσει την εικόνα της ομάδας. Κόντρα στη ροή του αγώνα και… στην πρώτη του ευκαιρία στο δεύτερο μέρος (!) οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 1-1. Κόρνερ του Φορτούνη, λάθος έξοδος του Πασχαλάκη, ο Μπα τους νίκησε όλους στον αέρα και ισοφάρισε με κεφαλιά.

Ο «δικέφαλος του Βορρά» πίεσε στα τελευταία λεπτά για το νικητήριο γκολ και ατύχησε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Η… σουτάρα του Τζόλη στο 90+3 τράνταξε τη συμβολή των δοκών του Σα.