Ολυμπιακός – ΑΕΚ 3-0: Ερυθρόλευκος θρίαμβος στο ντέρμπι!

Ο Ολυμπιακός στο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής της Super League επικράτησε με 3-0 της ΑΕΚ στο «Γ. Καραϊσκάκης» με δυο γκολ του Γιουσέφ Ελ Αραμπί και το πέναλτι του Βαλμπουενά στο τέλος.

Εν  πολλοίς, το ντέρμπι κρίθηκε στο δίλεπτο 67' - 68'. Ο Μάνταλος δεν μπόρεσε να κάνει το 1-1, έχοντας δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης ο Μαροκινός έκανε το 2-0 καθαρίζοντας ουσιαστικά το ματς.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο 45λεπτο, όμως στο β' μέρος η είσοδος του Γαλανόπουλου που απελευθέρωσε τον Μάνταλο και του Ολιβέιρα μεταμόρφωσαν την Ένωση, αλλά μια αδράνεια στην άμυνα έφερε το γκολ και απλά ο Βαλμπουενά στο τέλος έγραψε το 3-0.

Με τη νίκη αυτή ο Ολυμπιακός είναι πλέον στο +11 από την ΑΕΚ με τον Μανόλο Χιμένεθ να έχει πολλά πράγματα να βελτιώσει.

Από νωρίς με Ελ Αραμπί

Την πρώτη φορά στο 10’ ο Ελ Αραμπί είχε κεφαλιά άουτ, τρία λεπτά μετά όμως δεν αστόχησε. Ο Εμβιλά έκανε ένα γέμισμα από αριστερά και ο Μαροκινός νίκησε στον αέρα τον Τσιγκρίνσκι για το 1-0.

Με τον αέρα του γκολ, ο Ολυμπιακός ήλεγξε πιο εύκολα το ματς, κυκλοφορούσε καλά την μπάλα (70% κατοχή) και είχε κι άλλη ευκαιρία για γκολ με τον Φορτούνη στο 33’. Η ΑΕΚ δεν είχε να αντιπαρατάξει πολλά πράγματα, καθώς δεν κρατούσε μπάλα και ουσιαστικά δεν είχε φάσεις.

Έτσι έληξε το πρώτο μέρος, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν απόλυτα το ματς, βγάζοντας μια σιγουριά, ενώ η Ένωση ήταν τελείως ακίνδυνη επιθετικά.

O Μάνταλος το έχασε, ο Ελ Αραμπί όχι

O Χιμένεθ έκανε τρεις αλλαγές μαζεμένες στην ανάπαυλα (του Μπακάκη αναγκαστική) με τους Σβάρνα, Γαλανόπουλο και Ολιβέιρα να παίρνουν θέση.

Η ΑΕΚ στο 52’ έφτασε κοντά στο 1-1. Ο Ολιβέιρα πήρε τη μονομαχία με τον Μπα και έκανε το γύρισμα κι έπειτα από καραμπόλα, η μπάλα στρώθηκε στον Σιμόες που σούταρε άστοχα. Ο Σα στο 56’ πρόλαβε τον δραστήριο Ολιβέιρα, με τον Μάνταλο να βγάζει μια εξαιρετική κάθετη και τους χαφ της Ένωσης να κερδίζουν περισσότερες μάχες στο κέντρο.

Ο Μαρτίνς στο 61’ πέρασε τον Βαλμπουενά αντί του Μπρούμα, αλλά η ΑΕΚ πλέον κυκλοφορούσε καλύτερα την μπάλα στο κέντρο με Μάνταλο, Γαλανόπουλο και άγγιξε πάλι το 1-1 στο 67’. Ο Λιβάγια με ωραία κάθετη έβγαλε τετ-α-τετ τον Μάνταλο από δεξιά, ο Σα αρχικά απέκρουσε το πλασέ και στη συνέχεια ο αρχηγός των κιτρινόμαυρων την έστειλε στο κάθετο δοκάρι.

Ένα λεπτό μετά, σε φάση διαρκείας, η άμυνα της ΑΕΚ αδράνησε και ο Ελ Αραμπί με σουτ έκανε το 2-0. Μετά το γκολ ο Μαρτίνς πέρασε τους Ραντζέλοβιτς και Μπουχαλάκη αντί των Φορτούνη και Βρουσάι, βάζοντας δηλαδή και τρίτο χαφ. Έχοντας το υπέρ του σκοτ ο Ολυμπιακός ήλεγξε πιο εύκολα το ματς στη συνέχεια, αφού η ΑΕΚ εκτός των άλλων έχασε και τον Γαλανόπουλο με τραυματισμό, ενώ λίγο πριν είχε μπει και ο Τάνκοβιτς

Ο Σουηδός στο 86' είχε μια καλή εκτέλεση φάουλ ενώ στις καθυστερήσεις ο Βαλμπουενά κέρδισε πέναλτι από τον Σιμόες με τον Γάλλο να εκτελεί εύστοχα για το τελικό 3-0.