Ενημερώθηκε στις:

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 2-3: Τεράστια νίκη και κορυφή για τον «δικέφαλο»

Ένας εξαιρετικός ΠΑΟΚ πέρασε με νίκη από τη Λεωφόρο με 3-2 κόντρα στον Παναθηναϊκό και έβαψε, προσωρινά, ασπρόμαυρη, την κορυφή της Superleague

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 3-2 από τον ΠΑΟΚ στη Λεωφόρο για τη 2η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League 1, μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με πέντε γκολ, κόκκινη κάρτα, πέναλτι και πολλές ευκαιρίες για γκολ.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε δύο φορές στο ματς “χτυπώντας” στις αντεπιθέσεις με Ντεσπόντοφ και Τόμας, ο Παναθηναϊκό ισοφάρισε προσωρινά με τον Μπερνάρ και το παιχνίδι έγινε… θρίλερ στο φινάλε, με τους Θεσσαλονικείς να βρίσκουν τρίτο γκολ από πέναλτι και αποβολή του Παλάσιος, πριν μειώσει στις καθυστερήσεις ο Μπερνάρ και πάλι για το “τριφύλλι”.

Το σκορ δεν άλλαξε όμως στα τελευταία λεπτά και ο “Δικέφαλος του Βορρά” πέρασε με διπλό από τη Λεωφόρο, ανεβαίνοντας -έστω και προσωρινά- στην κορυφή της βαθμολογίας της Super League 1.

Το παιχνίδι

Ο ΠΑΟΚ αιφνιδίασε τον Παναθηναϊκό στην πρώτη του επίθεση στον αγώνα και “χτυπώντας” στη δεξιά πλευρά της άμυνάς του, κατάφερε να ανοίξει το σκοτ από το 2ο λεπτό, με τον Σοάρες να κάνει το γύρισμα στην περιοχή και τον Ντεσπόντοφ να τελειώνει ιδανική τη φάση με εξωτερικό φάλτσο, για το 1-0 των φιλοξενούμενων στο ματς.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει στη συνέχεια και πήρε την κατοχή της μπάλας, έχοντας και δύο τελικές με μακρινά σουτ του Μλαντένοβιτς, που δεν “απείλησαν” ουσιαστικά τον Κοτάρσκι. Ο Ντραγκόφσκι αντίθετα, χρειάστηκε να νικήσει τον Τόμας σε τετ-α-τετ για να αποτρέψει ένα δεύτερο γκολ, μετά από λάθος του Αράο στην άμυνα στο 17′.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν όμως να “πιέζουν” και βρήκαν τελικά την ισοφάριση στο 29′, με τον Μπερνάρ να σουτάρει με τη μία μέσα από την περιοχή μετά από διώξιμο του Κεντζιόρα, για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 στο ντέρμπι.

Οι “πράσινοι” αύξησαν στη συνέχεια την επιθετικότητά τους, αλλά ήταν ο ΠΑΟΚ αυτός που έφθασε σε ένα δεύτερο γκολ στο 37′. Σε μία ακόμη αντεπίθεση από αριστερά, ο Μειτέ έκανε την κάθετη πάσα στον Μουργκ κι αυτός γύρισε σε κενή εστία στον Τόμας για το 2-1 του ημιχρόνου.