Euroleague - Ολυμπιακός-Βιλερμπάν 80-64 - Επιστροφή στις νίκες

Έκανε τα εύκολα... δύσκολα, αλλά πήρε αυτό που έπρεπε, τη νίκη. Ο Ολυμπιακός είχε έναν και μόνο στόχο, να κερδίσει τη Βιλερμπάν και παρόλο που είδε τους Γάλλους να περνούν μπροστά, «καθάρισε» στα τελευταία πέντε λεπτά (80-64) της αναμέτρησης, έχοντας χάσει στο ημίχρονο τον Πετρούσεφ με τραυματισμό, σύμφωνα με το gazzetta.gr

Ολυμπιακός - Βιλερμπάν: Ο αγώνας

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Ο Ολυμπιακός από νωρίς έβαλε όλα τα κομμάτια σε τάξη. Κάνααν και Πίτερς ξεκίνησαν «ζεστοί», με τον Φαλ να παίρνει επίσης μπάλες στο ποστ για το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα με 13-4 (5'). Η διαφορά γρήγορα ξεπέρασε τους 10, με τον Πουπέ να περνάει στο παρκέ τον Ντε Κολό, παρά το πρόβλημα στον αυχένα. Ο Μπαρτζώκας άνοιξε από νωρίς το rotation αλλά κάποια λάθη επέτρεψαν στη Βιλερμπάν να μειώσει σε 20-12 στο δεκάλεπτο.

Έχοντας χάσει τον αρχικό του ρυθμό ο Ολυμπιακός, βρήκε μερικές λύσεις επιθετικά με τους Πετρούσεφ, Ράιτ αλλά ο Ντε Κολό μείωσε σε 26-20 (14'). Όμως δύο μακρινά σουτ των Λαρεντζάκη και του Γουόκαπ που επέστρεψε, έβαλαν ξανά διψήφια νούμερα στη διαφορά (36-22, 17') και η Βιλερμπάν το μόνο που μπορούσε να καταθέσει στο παρκέ, ήταν το πλεονέκτημα του δικού της Φαλ απέναντι στον Ράιτ. Ακόμα και έτσι όμως οι «ερυθρόλευκοι» διατηρούσαν το προβάδισμά τους, κλείνοντας το ημίχρονο στο 43-35.

Οι Γάλλοι έπιασαν τον Ολυμπιακό... χωρίς συγκέντρωση στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, την ώρα που ο Πετρούσεφ μετέβη για μαγνητική μετά από τραυματισμό στο γόνατο. Με τους Τζάκσον και Λοβέρν να σκοράρουν από την περίμετρο και τον Λι να δίνει προβάδισμα (45-47, 24'), οι Γάλλοι όχι απλώς ξαναμπήκαν στο ματς αλλά γύρισαν τελείως το μομέντουμ, μέχρι ο Παπανικολάου να σκοράρει για το 52-49 (28') στο τρανζίσιιον. Ακόμα και έτσι και με τον Μπαρτζώκα να βάζει ταυτόχρονα τους δύο χειριστές του (Γουόκαπ, Γουίλιαμς Γκος), οι Γάλλοι έκλεισαν μπροστά στο σκορ μετά από 30 λεπτά με έναν πόντο.

Όμως εκεί εμφανίστηκε ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, που με μία ασίστ στον Ράιτ και ένα κερδισμένο επιθετικό φάουλ προσπάθησε να... ανάψει τη σπίθα, όμως η Βιλερμπάν ισοφάρισε ξανά με τον Λι (59-59, 33'). Οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν ένα γρήγορο 13-0, με τον Λαρεντζάκη ξανά μπροστάρη σε άμυνα και επίθεση για το 74-61 (37'). Ένα δικό του σουτ και άλλα δύο των ΜακΚίσικ και Πίτερς άνοιξαν τη διαφορά και έβαλαν τον κόσμο στο παιχνίδι, ολοκληρώνοντας ουσιαστικά σε ένα δίλεπτο τη δουλειά. Το σερί μάλιστα συνεχίστηκε μέχρι το 77-61, όταν το ματς είχε κριθεί.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-12, 43-35, 54-55, 80-64

Ένοπλες Συρράξεις 0

Έτοιμο να σπάσει το ουκρανικό μέτωπο-Forbes : Οι πανικόβλητοι Ουκρανοί διοικητές αναπτύσσουν ανεκπαίδευτες ταξιαρχίες στην μάχη

Η κατάσταση μέσα και γύρω από το Οχερέτινο και την Νοβομπαχμούτοβα είναι τραγική ενώ ρωσική 90η Τεθωρακισμένη μεραρχία...