Φενέρμπαχτσε–Ολυμπιακός 73-69: Έχασε την ευκαιρία-Δεν χάνεται η πρόκριση

Την Τρίτη (09/05) το πέμπτο παιχνίδι στο αναμενόμενα «καυτό» ΣΕΦ για να πάρει ο Ολυμπιακός την πρόκριση μαζί με τον κόσμο του. Σε ρηχά νερά οι Βεζένκοφ, Παπανικολάου και Σλούκας, πάλευε μόνος του στοπ τέλος ο ΜακΚίσικ που τελείωσε το παιχνίδι με 20 πόντους και κράτησε ζωντανό τον Ολυμπιακό με μεγάλα σουτ.

Ο Πιερ σκότωσε τους Πειραιώτες καθώς στα τελευταία λεπτά έβαλε όλα τα κρίσιμα σουτ, ενώ από τους κορυφαίους για τη Φενέρ ήταν ο Χέιζ-Ντέιβις που αγωνίστηκε για 40 λεπτά (!) και σκόραρε 12 πόντους.

Ο Κάνααν σκόραρε το πρώτο τρίποντο του αγώνα με τον Βεζένκοφ να κάνει το 0-5 για τον Ολυμπιακό, με τους Τούρκους όμως να απαντούν και να τρέχουν σερί 7-0 για να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Ο Γουόκαπ απάντησε στο τρίποντο του Ντόρσεϊ για το 12-10, με τον Παπανικολάου να κάνει ένα εντυπωσιακό κάρφωμα στο πρόσωπο του Τζεκίρι για το14-14. Ο Καλάθης με μία βολή έκανε το 18-17 της περιόδου δίνοντας μικρό προβάδισμα στην ομάδα του, με το ματς να έχει χαμηλό τέμπο και τον Ολυμπιακό να στέκεται εξαιρετικά στην άμυνα, με τα ποσοστά του όμως στα τρίποντα να είναι ξανά χαμηλά (2/8).

Τα γρήγορα δεύτερα φάουλ των Φαλ και Μπλακ έφεραν τον Μπολομπόι στο παρκέ, με τον σέντερ του Ολυμπιακού να ξεκινάει καλά με κάρφωμα και τάπα στον Μότλεϊ. Ένα γκολ-φάουλ του Σλούκα έφερε τους «ερυθρόλευκους» στο +4 (21-25) και λίγο αργότερο με τον ΜακΚίσικ για το 23-27. Η Φενέρ απάντησε σε εκείνο το σημείο με σερί 9-0 με τον Κάρσεν Έντουαρντς να σκοράρει τους 7 από αυτούς για το 32-27 της Φενέρ. Ο Ολυμπιακός έκλεισε το ημίχρονο με δικό του σερί για το 32-33 του ημιχρόνου.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 32-33, 48-49, 73-69

Ένοπλες Συρράξεις 0

Έτοιμο να σπάσει το ουκρανικό μέτωπο-Forbes : Οι πανικόβλητοι Ουκρανοί διοικητές αναπτύσσουν ανεκπαίδευτες ταξιαρχίες στην μάχη

Η κατάσταση μέσα και γύρω από το Οχερέτινο και την Νοβομπαχμούτοβα είναι τραγική ενώ ρωσική 90η Τεθωρακισμένη μεραρχία...