ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 1-0: Του έσπασε το αήττητο και πλησίασε στο -4

Η ώρα για να λάβει τέλος το αήττητο του Παναθηναϊκού έφτασε, με την ΑΕΚ να είναι αυτή που τον υποχρέωσε στην πρώτη του ήττα με το 1-0 στην καυτή OPAP Arena χάρη στο γκολ του Πινέδα στο 68ο λεπτό, πράγμα που σημαίνει ότι η Ένωση είναι πλέον στο -4 από την κορυφή, ενώ και οι Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ, οι οποίοι νίκησαν στα δικά τους παιχνίδια, πλησίασαν στο -7.

Το παιχνίδι άρχισε με καθυστέρηση δέκα λεπτών λόγω των δεκάδων καπνογόνων που άναψαν στις εξέδρες και αυτό φάνηκε να επηρεάζει τις δύο ομάδες, οι οποίες έψαχναν τα πατήματά τους. Και όσο τα έψαχναν και δεν τα έβρισκαν, τόσο περνούσαν και τα λεπτά με το ντέρμπι να μην έχει ρυθμό και κατ’ επέκταση καλές φάσεις.

Το πρώτο 25λεπτο, επομένως, έφυγε χωρίς να έχει γίνει απολύτως τίποτα και από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι κιτρινόμαυροι ανέβασαν κάπως στροφές και επιχείρησαν να πιέσουν τους πράσινους, οι οποίοι ήταν κυρίως πίσω, δείχνοντας διάθεση να ψάξουν κάτι καλό σε κάποια αντεπίθεση.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Τακτική που δεν απέδωσε επιθετικά, απέδωσε όμως ανασταλτικά για την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς που δεν ένιωσε κάποια απειλή στο πρώτο ημίχρονο, παρά τις προσπάθειες αυτής του Ματίας Αλμέιδα να πιέσει. Πέραν, όμως, κάποιων φάουλ γύρω από την περιοχή ή κάποιων κόρνερ, δεν υπήρξε κάποιο άλλο κέρδος για την Ένωση.

Το πρώτο μέρος, επομένως, βγήκε χωρίς γκολ και στο δεύτερο ήταν ο Παναθηναϊκός αυτός που θα μπορούσε να το πετύχει πρώτος, στο 54′, χάρη στην εντυπωσιακή ενέργεια του Μπερνάρ και το σουτ με το εξωτερικό αλλά ο Αθανασιάδης απέκρουσε εντυπωσιακά και κράτησε το 0-0.

Αμέσως μετά ο Γιοβάνοβιτς έβγαλε τον Βέρμπιτς και έβαλε τον Τσέριν για να συνεχίσει η ομάδα του με 4-3-3, αλλά τελικά ήταν η ΑΕΚ αυτή που σκόραρε, στο 68′, με τον Πινέδα από δύσκολη θέση, «βάζοντας φωτιά» στην OPAP Arena (1-0)!

Ο Γιοβάνοβιτς αντέδρασε άμεσα με την είσοδο του Ιωαννίδη αντί του Κουρμπέλη γυρίζοντας το σύστημα σε 4-4-2 για τους πράσινους, με το παιχνίδι να σταματάει για λίγα λεπτά λόγω των καπνογόνων μετά το γκολ. Ένα γκολ στο οποίο ο Παναθηναϊκός μπορούσε να απαντήσει στις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα στο 98′ με τον Ιωαννίδη που βγήκε απέναντι από τον Αθανασιάδη αλλά πλάσαρε στο δοκάρι χάνοντας την καλύτερη ευκαιρία της ομάδας. Χάνοντας, βασικά, την ευκαιρία να την κρατήσει αήττητη και στο +7.

Και αμέσως μετά, στο 99′, η ΑΕΚ πήρε πέναλτι για ανατροπή του Φερνάντες από τον Σένκεφελντ αλλά ο Μπρινιόλι απέκρουσε την εκτέλεση του Γκαρσία! Μικρό το κακό, όμως, για τον δικέφαλο αετό από τη στιγμή που το 1-0 δεν άλλαξε στα λίγα λεπτά που απέμεναν, παίρνοντας μια μεγάλη νίκη που τον φέρνει ξανά στο -4 από την κορυφή.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Μουκουντί, Βίντα Χατζισαφί, Άμραμπατ (81′ Τσούμπερ), Σιμάνσκι, Γιόνσον, Πινέδα (90′ Φερνάντες), Λιβάι Γκαρσία, Αραούχο (102′ Μήτογλου).

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Κώτσιρα (89′ Βαγιαννίδης), Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Ρούμπεν (89′ Τσόκαϊ), Κουρμπέλης (70′ Γιοβάνοβιτς), Παλάσιος, Μπερνάρ, Βέρμπιτς (56′ Τσέριν), Σπόραρ.