Αθλητισμός
Ενημερώθηκε στις:

Super League 1 - Ολυμπιακός-ΑΕΚ 0-0: Χαμένοι και οι δύο

Μόνο το γκολ έλειψε από το ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ, που βρήκε τις ομάδες ισόπαλες 0-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης» και ωφελημένο τον... Παναθηναϊκό, που είδε τη διαφορά από την Ένωση να αυξάνεται στους 8 και από τους «ερυθρόλευκους» στους 12 βαθμούς, αντίστοιχα.

Στο πρώτο ημίχρονο η κυριαρχία της ΑΕΚ ήταν αναμφισβήτητη. Η Ένωση «μπλόκαρε» την ανάπτυξη του Ολυμπιακού μην αφήνοντας τους Χουάνγκ (κατά κύριο λόγο) και Χάμες να «αναπνεύσουν», ενώ την ίδια ώρα η ταχύτητα του Λιβάι Γκαρσία και οι εμπνεύσεις του Γκατσίνοβιτς δημιούργησαν μεγάλα προβλήματα στην αμυντική λειτουργία των «ερυθρόλευκων», όπου δέσποζε ο Παπασταθόπουλος που προσπαθούσε (και κατόρθωνε) να «μπαλώνει» κενά.

Ύστερα από ένα ισορροπημένο πρώτο τέταρτο, η Ένωση κατέγραψε την πρώτη μεγάλη στιγμή στο ντέρμπι στο 16ο λεπτό: ο Γκατσίνοβιτς έβγαλε την κάθετη πάσα, ο Λιβάι Γκαρσία έκανε την κίνηση και πλάσαρε τον Πασχαλάκη που είχε συγκρουστεί με τον Ντόη, αλλά ο Παπασταθόπουλος πρόλαβε να απομακρύνει λίγο πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Πασχαλάκη να αποκρούσει σωτήρια με τα πόδια την προσπάθεια του Ρότα, ενώ στο 28΄ ο διεθνής τερματοφύλακας επενέβη βγαίνοντας ταχύτατα και διώχνοντας με τάκλιν προ του Γκαρσία, σε απρόσεκτο γύρισμα του Εμβιλά.

Ο... κύκλος των χαμένων ευκαιριών ολοκληρώθηκε για τους φιλοξενούμενους στο 37΄, όταν Πινέδα, Γκατσίνοβιτς και Γκαρσία συνδυάστηκαν ταχύτατα, από τον αυτοματισμό προέκυψε έξοχη πάσα του Σέρβου στον επιθετικό της ομάδας του, αλλά εκείνος σούταρε άσχημα με το αριστερό.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ο Ολυμπιακός που ξεκίνησε πιο δυνατά, πίεσε ψηλά και στο 49΄ σε σουτ του Μασούρα η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Αθανασιάδη, στο 50΄ σουτ του Εμβιλά έφυγε ψηλά πάνω από το δοκάρι, ενώ στο 58΄ ακυρώθηκε γκολ του Χάμες για οφσάιντ του Μασούρα, που είχε δώσει την ασίστ.

Σε αυτό το διάστημα οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα φάνηκαν για πρώτη φορά στο 67΄, όταν ο Γκαρσία βγήκε τετ α τετ αλλά ήταν πλάγια και ο Πασχαλάκης απέκρουσε σε κόρνερ.

Η ευκαιρία του αγώνα, ωστόσο, ανήκε στον Ολυμπιακό, ήταν διπλή και καταγράφηκε στο 74ο λεπτό, όταν ο Μπακαμπού γύρισε την μπάλα στη μικρή περιοχή και αρχικά ο Παπασταθόπουλος με τον Γκάρι Ροντρίγκες στη συνέχεια να στέλνουν την μπάλα, σχεδόν εξ επαφής, έστειλαν την μπάλα (με κεφαλιά και σουτ αντίστοιχα) πάνω σε Αθανασιάδη και Βίντα!

Στο 86΄ και σε κόρνερ του Μάνταλου ο Μουκουντί πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πήγε στο κέντρο της εστίας, στην αγκαλιά του Πασχαλάκη, ενώ δύο λεπτά αργότερα, πάλι σε εκτέλεση κόρνερ, ήταν ο Φαν Βερτ που κινήθηκε στο πρώτο δοκάρι κι έπιασε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι, στην τελευταία μεγάλη στιγμή του ντέρμπι.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γκλεν Νάιμπεργκ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ρέαμπτσουκ, Παπασταθόπουλος, Εμβιλά - Άμραμπατ, Μουκουντί, Αραούχο

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ Γκονζάλεθ): Πασχαλάκης, Άβιλα (89΄ Αγκ. Καμαρά), Παπασταθόπουλος, Ντόι, Ρέαμπτσουκ, Εμβιλά, Ινμπόμ Χουάνγκ, Μασούρας (60΄ Γκ. Ροντρίγκες), Χάμες (89΄ Φορτούνης), Μπιέλ (82΄ Βρουσάι), Μπακαμπού (82΄ Ελ Αραμπί).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Μοχαμάντι, Άμραμπατ (75΄Φαν Βερτ), Πινέδα (82΄ Μάνταλος), Γιόνσον, Γκατσίνοβιτς, Αραούχο, Λιβάι Γκαρσία.

Στόχος των δύο ομάδων στο μεταξύ τους μπρα-ντε-φερ είναι φυσικά το τρίποντο, προκειμένου να μη χάσουν κι άλλο έδαφος στη μάχη του τίτλου.

Ο Μίτσελ παρέταξε τον Ολυμπιακό απέναντι στην ΑΕΚ με την ίδια ακριβώς ενδεκάδα που αγωνίστηκε η ομάδα του στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο.

Συγκεκριμένα, ο Πασχαλάκης είναι κάτω από τα δοκάρια, με τους Άβιλα, Παπασταθόπουλο, Ντόι και Ρέαμπτσιουκ να συνθέτουν στην τετράδα της άμυνας. Ο Εμβιλά με τον Χουάνγκ πήραν θέση στο κέντρο, ενώ πίσω από τον Μπακαμπού ξεκίνησαν οι Μασούρας, Χάμες και Μπιέλ.

Στον αντίποδα οι κιτρινόμαυροι παρατάχθηκαν σε σχηματισμό 4-4-2 στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Κάτω από τα δοκάρια είναι ο Αθανασιάδης, ενώ στην τετράδα της άμυνας βρίσκονται οι Ρότα, Βίντα, Μουκουντί και Μοχαμαντί.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Στον άξονα βρίσκονται οι Γιόνσον-Πινέδα, οι Γκατσίνοβιτς και οι Άμραμπατ είναι στις πτέρυγες, ενώ στην κορυφή της επίθεσης βρίσκεται ο Λιβάι Γκαρσία με τον Αραούχο να παίζει πιο περιφερειακά.

Διαιτητής του αγώνα είναι ο Σουηδός Γκλεν Νίμπεργκ, με βοηθούς τους συμπατριώτες του Μπέιγκι Μάχμποντ και Αντρέας Σόντερκβιστ. Ο Στέφανος Κουμπαράκης είναι ο 4ος ενώ στο VAR βρίσκεται ο Σλοβένος Ματέι Γιουγκ με τον Μιχαήλ Παπαδάκη.

Πολύ γρήγορος ήταν ο ρυθμός στο ξεκίνημα του ματς, με τον Ολυμπιακό να πρεσάρει ψηλά την ΑΕΚ, προσπαθώντας να κλέψει και να φύγει στην κόντρα.

Πάντως η «Ένωση», παίζοντας εξαιρετικά, όχι μόνο δεν απειλήθηκε από τους γηπεδούχους, αλλά στη συνέχεια κυριάρχησε στον χώρο του κέντρου, αρχίζοντας να κάνει αισθητή την παρουσία της στα καρέ του Πασχαλάκη.

Οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν μία ανάσα από το γκολ στο 16ο λεπτό, όταν από τρομερή κάθετη του Γκατσίνοβιτς, ο Λιβάι τρύπωσε ανάμεσα στα δύο στόπερ του Ολυμπιακού και έκανε το πλασέ, με τον Παπασταθόπουλο όμως να έρχεται σαν... από μηχανής Θεός για τους γηπεδούχους, διώχνοντας την μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή.

Τρία λεπτά αργότερα ήχησε και πάλι... καμπανάκι κινδύνου στα καρέ των Πειραιωτών, με τον Γκατσίνοβιτς να τροφοδοτεί με φοβερό τακουνάκι στην κορυφή της περιοχής τον Ρότα, ο οποίος σούταρε, βλέποντας όμως τον Πασχαλάκη να αποκρούει με τα πόδια.

Η ΑΕΚ συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό, με τον Ολυμπιακό να αδυνατεί να κρατήσει την μπάλα, βλέποντας κάθε προσπάθειά του να χτίσει επιθέσεις να καταστρέφεται εν τη γενέσει της από τους φιλοξενούμενους.

Στο 33' η ομάδα του Αλμέιδα είχε νέα καλή στιγμή, με τον Άμραμπατ να κάνει διαγώνιο σουτ και τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει, ενώ στο 37' ο Λιβάι, μετά από συνδυασμό με τον Γκατσίνοβιτς, έκανε το σουτ από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή, με την μπάλα όμως να περνάει άουτ.

Στο β' ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά και είχε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία στο ματς με τον Μασούρα στο 49ο λεπτό, ο οποίος μετά από λάθος του Βίντα, έκανε ένα σουτ μέσα από την περιοχή, ωστόσο η μπάλα κόντραρε στο πόδι του Μουκουντί και κατέληξε κόρνερ.

Στο 50' ένα μονοκόμματο σουτ του Εμβιλά  έξω από την περιοχή πέρασε πάνω από τα δοκάρια, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα οι «ερυθρόλευκοι» σκόραραν με ωραίο πλασέ στην κίνηση του Χάμες μέσα από την περιοχή, ωστόσο το γκολ τους ακυρώθηκε, καθώς ο Μασούρας, που τροφοδότησε τον Κολομβιανό, ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στο 68ο λεπτό ο Λιβάι Γκαρσία είχε ακόμη μία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, ωστόσο δεν την εκμεταλλεύτηκε ούτε αυτή τη φορά. Ο επιθετικός της ΑΕΚ έφυγε στην κόντρα μετά από πάσα του Αραούχο, πάτησε περιοχή από τα δεξιά και τσίμπησε την μπάλα, ωστόσο ο Πασχαλάκης έδιωξε σε κόρνερ.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να ψάχνει το γκολ και στο 75' είχε διπλή χαμένη ευκαιρία, με τον Παπασταθόπουλο να πιάνει την κεφαλιά, τον Αθανασιάδη να αποκρούει και τον Ροντρίγκες να σουτάρει, βλέποντας την μπάλα να σταματά στο κορμί του Βίντα.

Ολυμπιακός-ΑΕΚ 0-0

Γκολ:

Κίτρινες: Άμραμπατ (ΑΕΚ), Μπακαμπού (ΑΕΚ), Ρέαμπτσουκ (Ολυμπιακός), Παπασταθόπουλος (Ολυμπιακός), Αραούχο (ΑΕΚ)