Τσίτσιπας στο United Cup: Νίκησε τον Μπερετίνι και κράτησε "ζωντανή" την Ελλάδα στα ημιτελικά

Το νούμερο 4 της παγκόσμιας κατάταξης πέρασε δύσκολες στιγμές με το σερβίς του 26χρονου αντιπάλου του, όμως έδειξε μεγάλη ψυχή, διάβασε καλύτερα το παιχνίδι στο τρίτο σετ και τελικά «χτύπησε» την κατάλληλη στιγμή.

Έτσι, η Ελλάδα μείωσε σε 2-1 τη σειρά με την Ιταλία και τώρα η σκυτάλη πάει στη Δέσποινα Παπαμιχαήλ, η οποία σε λίγη ώρα θα παίξει με την Λούτσα Μπροντζέτι. Αν η 29χρονη παίκτρια ισοφαρίσει σε 2-2, το εισιτήριο πρόκρισης στον τελικό της διοργάνωσης στο Σίδνεϊ θα κριθεί στο μεικτό διπλό.

Ο Μπερετίνι είχε την ουσία για το 1-0

Ο Τσιτσιπάς έκλεισε με άσο το εναρκτήριο σετ και με love game, έκανε το 2-1. Στο επόμενο game ο Μπερετίνι προηγήθηκε 30-0, όμως ο Τσιτσιπάς με διαδοχικούς πόντους έφθασε στο 30-40, αλλά πέταξε την πρώτη του ευκαιρία για το πρώτο μπρέικ στον αγώνα και τον Ιταλό με δύο σερί πόντους να βγαίνει από τη δύσκολη θέση (2-2).

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Και οι δύο παίκτες έχοντας ποσοστό κάτω από το στο χαμηλό σερβίς, παρόλα αυτά κράτησαν το σερβίς τους, μέχρι το 3-3.

Στο 7ο game o Μπερετίνι έκανε τη ζημιά στον Τσιτσιπά, από το 30-15, πήγε στο 30-40 και εκμεταλλευόμενος τη δική του ευκαρία έφθασε στο μπρέικ για το προβάδισμα με 4-3. Βγάζοντας δύο διαδοχικούς άσους ο Μπερετίνι προηγήθηκε 5-3.

Ο Τσιτσιπάς απάντησε με love game για το 5-4, προηγήθηκε 0-30, αλλά δεν έφθασε στο αναγκαίο μπρέικ.

Ο Μπερετίνι προηγήθηκε 40-30 και χρειάστηκε το 3ο set point για να κάνει το 6-4 σε 47 λεπτά.

Ο Τσιτσιπάς απάντησε στο tie break και 1-1

Με τους παίκτες να ανεβάζουν αισθητά τα ποσοστά τους στο 2ο σετ, ήταν πολύ δύσκολο να υπάρξει κάτι που θα άλλαζε τα δεδομένα στα πρώτα γκέιμ. Ο Μπερετίνι με τρία love games, ισοφάρισε στα ισάριθμες φορές που ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε (3-3). Στο 7ο game o Τσιτσιπάς από το 30-0, βρέθηκε στο 30-30, όμως με δύο winners έκανε το 4-3.

Ο Τσιτσιπάς κάνοντας το 5-4 και το 6-4 έστειλε για δύο φορές την πίεση στον Μπερετίνι και στις δύο περιπτώσεις ο Ιταλός απάντησε με love game για το 6-6, στέλνοντας το σετ στο tie break.

Εκεί ο Τσιτσιπάς κράτησε το σερβίς του και πετυχαίνοντας δύο mini break στον 3ο και στον 7ο πόντο πήγε στο 5-2, με καλό πρώτο σερβίς έκανε το 6-2 και με άσο για το 7-2, τελείωσε το σετ με 7-6(2), πανηγυρίζοντας έξαλλα και κρατώντας την Ελλάδα στο παιχνίδι.

Κυριαρχία Τσιτσιπά και 2-1

Ο Τσιτσιπάς έχοντας πάρει την ψυχολογία απάντησε δύο φορές στο προβάδισμα του Μπερετίνι (2-2). Στο 6ο γκέιμ που είχε τέσσσερις ισοπαλίες ο Τσιτσιπάς έσβησε break point του Μπερετίνι για το 3-3 και στο επόμενο game πέτυχε το καθοριστικό χτύπημα.

Ο Έλληνας τενίστας προηγήθηκε 15-40 και με την πρώτη ευκαιρία έκανε τo break για το 4-3 και διατηρώντας το σερβίς του έκανε το 5-3. Ο Μπερετίνο με love game μείωσε σε 5-4, όμως ο Ελληνας παίκτης δεν είχε διάθεση για ρίσκα.

Προηγήθηκε 40-15, έχοντας δύο match points και με τη δεύτερη ευκαιρία έφθασε στο 6-4 και στην τελική νίκη, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς, έπειτα από αγώνα 2 ωρών και 35 λεπτών.