Ενημερώθηκε στις:

La Liga: «Καθάρισε» η Μπαρτσελόνα – Επισκιάστηκε η νίκη από την «κατάρρευση» οπαδού

Το ματς της Μπαρτσελόνα με τη Καντίθ διεκόπη για περίπου 45 λεπτά στο 81ο λεπτό, λόγω του αιφνίδιου προβλήματος υγείας οπαδού στις εξέδρες. Υπήρξε γενική κινητοποίηση κι όπως μετέδωσε η Marca ο φίλαθλος διακομίστηκε στο νοσοκομείο “Πουέρτα ντελ Μαρ”

Η ουραγός και χωρίς βαθμό ακόμη στο πρωτάθλημα, Κάντιθ, κατάφερε με καλή άμυνα στο πρώτο μέρος να μην επιτρέψει στους «μπαλουγκράνα» να απειλήσουν ιδιαίτερα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, η ομάδα του Τσάβι κατάφερε να απλοποιήσει τα πράγματα σκοράροντας δύο φορές στο πρώτο 20λεπτο κι από κει και πέρα τα πάντα είχαν τελειώσει.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Η «Μπάρτσα» έφτασε στην 5η συνεχόμενη νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα και Champions League), με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι να μπαίνει στο ματς στο 57΄ και οκτώ λεπτά μετά να πετυχαίνει το 9ο του τέρμα σε επίσημο ματς από την έναρξη της σεζόν (6 στη La Liga και 3 στο Champions League).

Αργότερα (86΄) έδωσε και την ασίστ στον Ανσού Φάτι, ο οποίος «έγραψε» το 3-0, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντεμπελέ διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Το ματς διεκόπη προσωρινά στο 81ο λεπτό λόγω προβλήματος υγείας που αντιμετώπισε κάποιος από τους οπαδούς στις εξέδρες. Ο διαιτητής Ντελ Θέρο υπέδειξε το σημείο που συνέβη το περιστατικό κι αμέσως τα ιατρικά τιμ και των δύο ομάδων έσπευσαν για να παράσχουν τις πρώτες βοήθειες στον άτυχο άνδρα.

Ο γκολκίπερ της Κάντιθ, Γερεμάιας Λεντέσμα, πήρε στα χέρια του έναν απινιδωτή και έτρεξε προς το σημείο που είχε καταρρεύσει ο οπαδός, ενώ πιο δίπλα ο αμυντικός της Μπαρτσελόνα, Ρόναλντ Αραούχο είχε γονατίσει στον αγωνιστικό χώρο και προσευχόταν.

Μετά από μεγάλες προσπάθειες που κατέβαλλαν οι γιατροί, επανήλθε ο σφυγμός του οπαδού και στη συνέχεια με το ασθενοφόρο διακομίστηκε στο νοσοκομείο.

Αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής της La Liga:

• Τζιρόνα-Βαγιαδολίδ 2-1 - (21΄ Ρεϊνιέρ, 88΄ Οριόλ Ρομέου – 38΄ Μοντσού)
  • Ράγιο Βαγεκάνο-Βαλένθια 2-1 - (5΄ Παλαθόν, 52΄ αυτ. Νίκο – 90΄+4 Ντιακαμπί)
  • Εσπανιόλ-Σεβίλη 2-3 - (45΄+4 πεν. Χοσέλου, 62΄ Μπρέθγουεϊτ – 1΄ Λαμέλα, 26΄, 45΄ Καρμόνα)
  • Κάντιθ-Μπαρτσελόνα 0-4 - (55΄ Ντε Γιονγκ, 65΄ Λεβαντόφσκι, 86΄ Φάτι, 90΄+2 Ντεμπελέ)