Ενημερώθηκε στις:

Ελλάδα-Τουρκία 89-80: Νίκη στην αυλαία του «Ακρόπολις»

Το σύνολο του Δημήτρη Ιττούδη παρατάχθηκε με αρκετές απουσίες, «παλεύοντας» από την αρχή το δύσκολο ματς με την Τουρκία. Η Ελλάδα κατάφερε να κερδίσει το πρώτο δεκάλεπτο με 22-15. Σημειώνεται πως η Τουρκία αγωνίστηκε χωρίς καμία απουσία, σε σχέση με την 12άδα που θα κατεβάσει στο Ευρωμπάσκετ.

Η αναμέτρηση συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια, με την δεύτερη περίοδο να ολοκληρώνεται με 42-43 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με το γήπεδο να «παγώνει» αφού ο Θανάσης Αντετοκούνμπο φάνηκε να τραυματίζεται σοβαρά, όμως γρήγορα επανήλθε στο παρκέ. Η στιγμή του παιχνιδιού δεν ήταν άλλη πέρα από τη δεύτερη τεχνική ποινή (αποβολή) που δέχθηκε ο Τούρκος προπονητής Αταμάν, ο οποίος δεν ήθελε να αποχωρήσει από τον πάγκο, με τον Δημήτρη Ιτούδη να κάθεται μαζί του στον τουρκικό πάγκο, να συζητάνε αγκαλιασμένοι και εν τέλει ο Αταμάν να κάθεται σε μια καρέκλα πίσω από την μπασκέτα.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Η Τουρκία ξεκίνησε την τέταρτη περίοδο με το υπέρ της σκορ 63-69. Η Ελλάδα 6 λεπτά πριν το τέλος μείωσε στον έναν πόντο (73-74) και λίγο αργότερα πέρασε μπροστά. Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, με το θέαμα να είναι εντυπωσιακό για τα δεδομένα ενός φιλικού. Η Εθνική με την αποψινή της νίκη με 89-80, έκανε το 3/3 στο τουρνουά «Ακρόπολις» και άφησε θετικές εντυπώσεις για τη συνέχεια.

Εξαιρετικός ήταν απόψε ο Κώστας Αντετοκούνμπο, με τον ίδιο να προσφέρει τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 19 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Υπενθυμίζουμε πως σε μια εβδομάδα υπάρχει η κρίσιμη αναμέτρηση με τη Σερβία για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου κι ακολούθως -σε δύο βδομάδες- η έναρξη του EuroBasket 2022.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-15, 42-43, 63-69, 89-80.

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Ντόρσεϊ 16, Λούντζης, Λαρεντζάκης 5, Αγραβάνης 4, Καλάθης 6, Σλούκας 10, Μποχωρίδης, Παπανικολάου 13, Κουζέλογλου, Αντετοκούνμπο Κ. 19, Κασελάκξης 8, Αντετοκούνμπο Θ. 8.

ΤΟΥΡΚΙΑ (Αταμάν): Λάρκιν 2, Χαζέρ 10, Μπιτίμ 2, Οσμάν 17, Σαϊμπίρ 7, Μαχμούτογλου 3, Καμπατζά, Τουντσέρ, Σανλί 3, Κορκμάζ 22, Σενγκούν 10, Οσμάνι 4.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 25/41 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 9/18 βολές, 35 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 6 λάθη, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Τουρκίας: 18/34 δίποντα, 11/22 τρίποντα, 11/19 βολές, 31 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 12 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ.