Μαρία Σάκκαρη: Νίκησε 2-1 τη Στίβενς και πέρασε στις «16» του Τορόντο

Η Μαρία Σάκκαρη ζορίστηκε στην πρεμιέρα της στο Τορόντο, αλλά ξεπέρασε το εμπόδιο της Σλόαν Στίβενς. Επικράτησε με 2-1 σετ (6-2, 4-6, 6-2) και στον επόμενο γύρο θα παίξει είτε με την Ανισίμοβα, είτε με την Πλίσκοβα.

Στο πρώτο σετ σέρβιρε εξαιρετικά χάνοντας μόλις 3 πόντους και έχοντας τέσσερις άσους. Στο δεύτερο όμως θυμήθηκε τον κακό της εαυτό και έκανε πολλά αβίαστα λάθη που έφεραν την ισοφάριση για τη Στίβενς. Όμως στο τρίτο break που ήρθε με υπομονή, κλείδωσε τη νίκη για τη Σάκκαρη, που συνολικά ήταν καλύτερη και αν ήταν πιο προσεκτική θα είχε τελειώσει την πρόκριση πολύ πιο γρήγορα από τις 2 ώρες και 9 λεπτά που χρειάστηκε.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Είχε 9 άσους στο ματς και διπλάσιους winner από την αντιπαλό της, φτάνοντας έτσι στην φάση των «16».

Κυριαρχία Σάκκαρη και 1-0 στα σετ

Με ένα άνετο love service game άρχισε το ματς η Σάκκαρη. Δύο φόρχαντ στο φιλέ από την Μαρία έκαναν το 1-1, όμως με έναν άσο έφτασε εύκολα στο υπέρ της 2-1.

Στο επόμενο game της δόθηκε η ευκαιρία για break και δεν την άφησε να πάει χαμένη, καθώς επιτέθηκε και ανάγκασε σε λάθος την Αμερικανίδα. Στη συνέχεια με έναν ακόμη άσο έφτασε στο 4-1 και έβαλε τις βάσεις για το 1-0.

Η Σάκκαρη είχε κι άλλο break point, όμως η Στίβενς κατάφερε να μειώσει σε 4-2. Με άλλους δύο άσους το Νο4 του κόσμου έφτασε στο 5-2 και βρέθηκε με τριπλό set point στο επόμενο game. Εχασε τις πρώτες δύο ευκαιρίες, αλλά στην τρίτη με ένα υπέροχο στοπ βολέ, έκανε το 1-0 στα σετ.