Ελλάδα – Κύπρος 3-0: Νίκησε εύκολα και αγκάλιασε την πρώτη θέση του ομίλου στο Nations League

Σκόραρε και πάλι ο αρχηγός της Εθνικής, ενώ μοίρασε και μια ασίστ στον Παυλίδη ο οποίος πέτυχε το δεύτερο γκολ. Το κερασάκι στη τούρτα το έβαλε ο Λημνιός με φανταστικό σουτ, αλλά ο ίδιος στάθηκε άτυχος στις καθυστερήσεις καθώς αποχώρησε με φορείο λόγω τραυματισμού.

Ο αγώνας

Η Ελλάδα για ένα ακόμη παιχνίδι μπήκε αποφασιστικά στον αγωνιστικό χώρο, βάζοντας πλώρη από νωρίς στην κατάκτηση της νίκης.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Στο 9ο λεπτό ο συνήθης ύποπτος στα τελευταία ματς, Τάσος Μπακασέτας  με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ, βάζοντας από νωρίς βάσεις νίκης στην αναμέτρηση.

Το γκολ του αρχηγού της Εθνικής έλυσε τα πόδια των Ελλήνων διεθνών, οι οποίοι συνέχιζαν να πιέζουν και 11 λεπτά αργότερα να φτάνουν και σε δεύτερο τέρμα,  με τον Μπακασέτα να εκμεταλλεύεται το λάθος της Κυπριακής άμυνας, αυτός να τροφοδοτεί τον Παυλίδη, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε από κοντά να κάνει το 2-0 απλουστεύοντας την κατάσταση.

Οι Κύπριοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν κάνοντας πολλά λάθη στην άμυνα. Ωστόσο στο 40ο λεπτό λίγο έλειψε να μειώσουν το σκορ, όταν μετά από κόντρα επίθεση ο Πίττας βρέθηκε απέναντι από τον Βλαχοδήμο, με τον πρώτο να μη καταφέρνει να σκοράρει και τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

Ένοπλες Συρράξεις 0

Έτοιμο να σπάσει το ουκρανικό μέτωπο-Forbes : Οι πανικόβλητοι Ουκρανοί διοικητές αναπτύσσουν ανεκπαίδευτες ταξιαρχίες στην μάχη

Η κατάσταση μέσα και γύρω από το Οχερέτινο και την Νοβομπαχμούτοβα είναι τραγική ενώ ρωσική 90η Τεθωρακισμένη μεραρχία...