Βόρεια Ιρλανδία – Ελλάδα 0-1: Πρεμιέρα με νίκη για την Εθνική του Πογέτ στο Nations League

Η “γαλανόλευκη” στάθηκε εξαιρετικά στο Μπέλφαστ στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και με ένα γκολ του Τάσου Μπακασέτα στο 40′, πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη, που δημιουργεί προσδοκίες για τη συνέχεια.

Στο πρώτο παιχνίδι του Γκουστάβο Πογέτ στον πάγκο της, η Ελλάδα εμφανίστηκε “συμπαγής” στην άμυνά της και έψαξε το γκολ στην αντεπίθεση, με το πλάνο να λειτουργεί απόλυτα.

Το παιχνίδι

Η Ελλάδα ξεκίνησε διστακτικά την αναμέτρηση στο Μπέλφαστ, προσπαθώντας σε πρώτη φάση να κρατήσει τη Βόρεια Ιρλανδία μακριά από την εστία της. Οι γηπεδούχοι είχαν πάντως την πρώτη τελική στο ματς, σε μία προσπάθεια του Μανέρ στο 18′, με τον Βλαχοδήμο να πέφτει όμως στη γωνία του και να μπλοκάρει εύκολα.

Μετά το πρώτο 20λεπτο, η ομάδα του Πογέτ άρχισε να ψάχνει σιγά σιγά τις αντεπιθέσεις και στο 22′ είχε την πρώτη καλή της ευκαιρία στο ματς για ένα γκολ. Ο Μπακασέτας έκανε ωραία σέντρα από δεξιά με το αριστερό του πόδι και βρήκε τον Γιακουμάκη στην “καρδιά” της άμυνας των Βορειοϊρλανδών, αλλά η κεφαλιά του επιθετικού της Σέλτικ έστειλε την μπάλα στα χέρια του Φάρελ.

Η Ελλάδα συνέχισε όμως να είναι πιο “απειλητική” στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου και τελικά κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 40′ με τον αρχηγό της. Σε μία ακόμη αντεπίθεση, ο Λημνιός έκανε την κούρσα από δεξιά και έδωσε την ασίστ στον Μπακασέτα, ο οποίος με φοβερό σουτ από τα όρια της περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 στην αναμέτρηση.

Η “γαλανόλευκη” ήταν μάλιστα αυτή που έφθασε κοντά και σε ένα δεύτερο γκολ πριν το ημίχρονο, με τον Ρότα να δοκιμάζει όμως ένα δύσκολο σουτ σε μία νέα αντεπίθεση υπό καλές προϋποθέσεις και να αστοχεί, σπαταλώντας την ευκαιρία για την ομάδα του Πογέτ.

Οι δύο ομάδες πήγαν έτσι με το 1-0 στα αποδυτήρια. Η Ελλάδα ήταν πάντως αυτή που “απείλησε” πρώτη και στο δεύτερο μέρος, με τον Γιακουμάκη να μην προλαβαίνει για λίγο την μπάλα με προβολή προ κενής εστίας, σε σέντρα του Λημνιού από δεξιά στο 52′.

Η Βόρεια Ιρλανδία προσπάθησε να “πιέσει” για την ισοφάριση στο δεύτερο μισό του δευτέρου ημιχρόνου και είχε δύο καλές στιγμές μέσα σε ένα λεπτό με Μαγκίν και Ντέιβις. Ο πρώτος δεν κατάφερε όμως να νικήσει τον Βλαχοδήμο από κοντά, ενώ ο δεύτερος αστόχησε σε σουτ με καλές προϋποθέσεις.

Η Ελλάδα βρέθηκε σε θέση άμυνας και στα τελευταία λεπτά του αγώνα, αφού δεν μπόρεσε από την πλευρά της να τελειώσει σωστά δύο αξιοσημείωτες αντεπιθέσεις με Λημνιό και Ρότα.

Οι γηπεδούχοι έφθασαν ακόμη πιο κοντά στο γκολ στο 85′ με μία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λάφερτι, αλλά η μπάλα κατέληξε λίγο πάνω από τα δοκάρια της Εθνικής Ομάδας. Το 1-0 έμεινε έτσι μέχρι τέλους και η Ελλάδα πανηγύρισε μία σημαντική νίκη, στο ντεμπούτο του Γκουστάβο Πογέτ στον πάγκο της.

Οι συνθέσεις στο Βόρεια Ιρλανδία – Ελλάδα

Βόρεια Ιρλανδία: Πίκοκ-Φάρελ – Μπράντλεϊ (62′ Λάφερτι), Έβανς, Μπάλαρντ, Λέιν – Ντέιβις, ΜακΝερ, Σάβιλ – Α. ΜακΚαν – Λέιβερι (62′ ΜαΓκιν), Γουάιτ.

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Ρότα (90+2 Μπάλντοκ), Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας – Σιώπης (82′ Τζαβέλλας), Μάνταλος, Μπουχαλάκης – Λημνιός (69′ Χατζηγιοβάνης), Μπακασέτας (69′ Κουρπέλης), Γιακουμάκης (69′ Παυλίδης).