Ενημερώθηκε στις:

Παναθηναϊκός-Μπάσκετ: Πάλεψαν αλλά δεν τα κατάφεραν οι "πράσινοι" απέναντι στη Μπασκόνια

Ο Παναθηναϊκός ήθελε, αλλά τελικά δεν τα κατάφερε. Οι πράσινοι είχαν την ευκαιρία να πάρουν το διπλό στη «Fernando Buesa Arena», αλλά το τρίποντο του Παπαπέτρου στην εκπνοή δεν βρήκε τον στόχο και έτσι η Μπασκόνια πήρε τη νίκη με 81-79 και άνοιξε λογαριασμό στη φετινή Euroleague, με τις δύο ομάδες να έχουν ρεκόρ 1-2 μετά από τρεις αγωνιστικές.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Μεγάλη «πληγή» για τον Παναθηναϊκό τα αμυντικά ριμπάουντ, με τους Βάσκους να κάνουν «πάρτι» με τα επιθετικά που πήραν στο τέλος του αγώνα, βρίσκοντας σκορ από τις δεύτερες ευκαιρίες. Ο Μέικον παραλίγο να μετατραπεί σε πρωταγωνιστή του παιχνιδιού, καθώς με δύο τρίποντα έφερε το ματς στην ισοπαλία (79-79), αλλά η νίκη κατέληξε σε βασκικά χέρια.

Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Γκεντράιτις (3/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/4 βολές) και Φοντέκιο (1/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές) με 16 πόντους.

Για τον Παναθηναϊκό, ο Παπαπέτρου είχε 22 πόντους (4/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5/6 βολές), με τον Μέικον να προσθέτει 13 (1/1 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές).

Νωθρό ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό, με την Μπασκόνια να προηγείται με 6-0 και τον Δημήτρη Πρίφτη να καλεί τάιμ άουτ μόλις ενάμιση λεπτό με το τζάμπολ. Οι πράσινοι αντέδρασαν και ισορρόπησαν γρήγορα το παιχνίδι, με το 5λεπτο να είναι 12-10 υπέρ των γηπεδούχων.

Η Μπασκόνια διατηρούσε τα ηνία χάρη κυρίως στις δεύτερες ευκαιρίες που είχε από τα 5 επιθετικά της ριμπάουντ, αλλά ο Κέντρικ Πέρι το πήρε πάνω του στο τέλος της περιόδου και με εφτά σερί προσωπικούς πόντους, μετέτρεψε το 15-10 σε 15-17 (10΄).

Σε όλη τη διάρκεια του δευτέρου δεκαλέπτου, καμία ομάδα δεν μπόρεσε να πάρει μια καλή διαφορά υπέρ της, με τους Βάσκους να μπαίνουν καλύτερα και να σκοράρουν 14 πόντους σε πέντε λεπτά και να προηγούνται με 29-26.

Ο Παναθηναϊκός πήρε τα ηνία με τρίποντο του Σαντ-Ρος (29-31, 3:38 για το ημίχρονο), αλλά το τέλος του πρώτου 20λεπτου βρήκε την Μπασκόνια μπροστά με πέντε (40-35), χάρη σε δύο τρίποντα από Γκιεντράιτις και Σεντεκέρσκις.

Μεγάλο όπλο για την Μπασκόνια ήταν το τρίποντο, όπου σούταρε με 7/15, ενώ υπερείχε στα ριμπάουντ (19-14) και στις ασίστ (11-8) του Παναθηναϊκού