Ολυμπιακοί Αγώνες: Η Αργεντινή κατέκτησε το χάλκινο στο βόλεϊ ανδρών

Η Αργεντινή ήταν η νικήτρια στον μικρό τελικό του τουρνουά βόλεϊ των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο, αφού επικράτησε με 3-2 σετ της Βραζιλίας.

Οι Γκαούτσος ήταν πιο ψύχραιμοι στο τάι μπρεϊκ και λύγισαν την αντίσταση των αιώνιων αντιπάλων τους στη Λατινική Αμερική, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο.

Η Αργεντινή άρχισε εντυπωσιακά, προηγήθηκε με 1-0 σετ, αλλά ξαφνικά σαν να… κατέβασε διακόπτη.

Η Βραζιλία αντεπιτέθηκε, ανέτρεψε το σκορ και έδειξε ότι είχε το μομέντουμ για τη νίκη.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Ωστόσο, η Αργεντινή ήταν σαρωτική στο τέταρτο σετ και επανέφερε την ισοπαλία, με τις δύο χώρες να λύνουν τις διαφορές τους στο πέμπτο και τελευταίο σετ.

Εκεί οι Αργεντίνοι πήραν προβάδισμα από την αρχή, οι Βραζιλιάνοι έκαναν μια τελευταία απόπειρα να το γυρίσουν, αλλά δεν τα κατάφεραν.

ΣΕΤ: 25-23, 20-25, 20-25, 25-17, 15-13