Αθλητισμός

Ολυμπιακοί Αγώνες: Κορακάκη και Τσιτσιπάς ρίχνονται στη «μάχη» από τα ξημερώματα Κυριακής

Ο αγώνας της θα ξεκινήσει στις 03:00, με τον τελικό να είναι προγραμματισμένος δύο ώρες αργότερα. Αμέσως μετά, στις 05:30 θα δώσει το ντέρμπι με την Ουγγαρία, η Εθνική Ελλάδας στο πόλο των ανδρών, ενώ λίγο νωρίτερα, στις 4:40, η Άννα Ντουντουνάκη θα αγωνιστεί στα ημιτελικά των 100 μέτρων πεταλούδας, μετά τη σημερινή πρόκρισή της από τα προκριματικά.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Μερικές ώρες μετά θα ξεκινήσει τις προσπάθειές του κι ο Στέφανος Τσιτσιπάς, αντιμετωπίζοντας τον Φίλιπ Κολσράιμπερ. Ο αγώνας τους είναι ο τέταρτος στη σειρά στο Ariake Tennis Centre Court, με το πρόγραμμα να ξεκινάει στις 5:00.

Το πρόγραμμα των Ελλήνων αθλητών

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Tokyo Aquatics Centre

-100μ. πεταλούδα γυναικών: Ημιτελικοί – Άννα Ντουντουνάκη

Διάρκεια αγώνων: 04:40 – 04:52

-100μ. ύπτιο ανδρών: Προκριματικές σειρές – Απόστολος Χρήστου

Διάρκεια αγώνων: 14:03 – 14:06

-4Χ100μ. ελεύθερο ανδρών: Προκριματικές σειρές – Συμμετοχή εθνικής ομάδας

Διάρκεια αγώνων: 14:30 – 14:35

ΤΕΝΙΣ

-Ariake Tennis Centre Court (05:00):

Πρώτος γύρος μονό ανδρών: Στέφανος Τσιτσιπάς – Φίλιπ Κολσράιμπερ (Γερμανία)

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΠΟΛΟ ΑΝΔΡΩΝ

Tatsumi Water Polo Centre

Αγώνας ομίλου (05:30): Ουγγαρία – Ελλάδα

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Asaka Shooting – 10m Range

-10μ. αεροβόλο πιστόλι γυναικών (03:00): Προκριματικός – Άννα Κορακάκη

Asaka Shooting-Shotgun Range

-Σκητ ανδρών (04:00): Προκριματικός – Πρώτη ημέρα – Νίκος Μαυρομάτης

Asaka Shooting – Final Hall

-10μ. αεροβόλο πιστόλι γυναικών (05:15): Τελικός – Άννα Κορακάκη (εφόσον προκριθεί)

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Enoshima

RS:X Ανδρών: Ιστιοδρομίες 1-3 (06:05) – Βύρωνας Κοκκαλάνης (1η ιστιοδρομία)

Kamakura

Laser Radial Γυναικών: Ιστιοδρομίες 1-2 (06:05)- Βασιλεία Καραχάλιου (1η ιστιοδρομία)

Enoshima

RS:X Γυναικών: Ιστιοδρομίες 1-3 (09:05) – Κατερίνα Δίβαρη (1η ιστιοδρομία)

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Sea Forest Waterway

Δίκωπος γυναικών: Ρεπεσάζ (03:50) – Χριστίνα Μπούρμπου – Μαρία Κυρίδου

Sea Forest Waterway

Μονό σκιφ γυναικών: Προημιτελικοί, 3η σειρά (05:20) – Αννέτα Κυρίδου

Sea Forest Waterway

Μονό σκιφ ανδρών: Προημιτελικοί, 1η σειρά (05:40) – Στέφανος Ντούσκος

ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ

Makuhari Messe Hall A

Γυναίκες κατηγορία -57 kg: Γύρος των 16 (04:56) – Φένια Τζέλη εναντίον της Τατιάνα Μίνινα (Ρωσία)

Γυναίκες κατηγορία -57 kg: Προημιτελικά (08:12-09:36) – Φένια Τζέλη (εφόσον προκριθεί)

Γυναίκες κατηγορία -57 kg: Ημιτελικά (10:04-10:32) – Φένια Τζέλη (εφόσον προκριθεί)

Γυναίκες κατηγορία -57 kg: Αγώνες χάλκινου μεταλλίου (14:30-15:00) – Φένια Τζέλη (εφόσον προκριθεί)

Γυναίκες κατηγορία -57 kg: Αγώνας χρυσού μεταλλίου (15:30)- Φένια Τζέλη (εφόσον προκριθεί)

ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Tokyo Metropolitan Gym Table 3

Μονό ανδρών: Δεύτερος γύρος (08:45) – Παναγιώτης Γκιώνης εναντίον του Αχμέντ Σαλέχ (Αίγυπτος)

Ακολουθήστε το Πενταπόσταγμα στο Google news

ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ