Ελλάδα Καναδάς
Αθλητισμός

Προολυμπιακό Τουρνουά μπάσκετ: Ήττα Εθνικής από Καναδά με 97-91

Η Εθνική Ελλάδας το πάλεψε μέχρι τέλους, αλλά δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα με 97-91 από τον οικοδεσπότη Καναδά και πλέον πρέπει οπωσδήποτε να νικήσει την Κίνα τα ξημερώματα της Παρασκευής (2/7, 02:05), προκειμένου να προκριθεί στα ημιτελικά του Προολυμπιακού Τουρνουά.

Η Ελλάδα έδειξε εξαιρετικό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο, όμως δεν τα πήγε εξίσου καλά στο δεύτερο, στο οποίο έκανε σωρεία λαθών, είχε κακές επιλογές στην επίθεση και δεν μπόρεσε να περιορίσει τους Αλαξάντερ-Γουόκερ, Μπάρετ και Γουίγκινς, που έκαναν μεγάλη ζημιά στην άμυνα.

Ο Μήτογλου ήταν ο κορυφαίος της Ελλάδας με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Σλούκας μέτρησε 12 πόντους και 8 ασίστ, ο Καλάθης 12 πόντους και 9 ασίστ, ενώ οι Παπαγιάννης και Κασελάκης προσέθεσαν από 11 και 10 πόντους αντίστοιχα.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Μεγάλη εμφάνιση έκανε για τον Καναδά ο Γουίγκινς (23π.) και τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Μπάρετ (22π.) και Αλεξάντερ-Γουόκερ (18π.).

Το παιχνίδι

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Ελλάδα να μπαίνει δυναμικά στο παιχνίδι και να εκμεταλλεύεται στο έπακρο τις καταστάσεις pick n' roll αλλά και τα ουκ ολίγα τρίποντο που "έδινε" η καναδική άμυνα. Οι Έλληνες παίκτες ήταν "ζεστοί" από τα 6.75, με τους Κασελάκη, Μήτογλου, Χρυσικόπουλος και Σλούκα να σκοράρουν τέσσερα συνεχόμενα τρίπονα και την Ελλάδα να κλείνει την πρώτη περίοδο ούσα μπροστά στο σκορ με 23-19.

Ένα κάρφωμα του Παπαγιάννη και το δεύτερο τρίποντο του Κασελάκη έδωσαν "αέρα" 7 πόντων στην Ελλάδα (28-21), διαφορά που διατήρησε στη συνέχεια με νέο τρίποντο ο Χρυσικόπουλος (33-26). Σε εκείνο το σημείο άρχισε να ζεσταίνεται ο Αλεξάντερ-Γουόκερ, ο οποίος έκανε μεγάλη ζημιά στην Εθνική μας, πετυχαίνοντας 14 πόντους σε 8 λεπτά. Ο Καναδός γκαρντ μείωσε στον πόντο (33-32) και ισοφάρισε (35-35) με προσωπικά, αλλά η Ελλάδα απάντησε με 4 σερί πόντους του Καββαδά και δύο βολές του Κατσίβελη (41-35). Ο Αντετοκούνμπο μπήκε στο παρκέ και έδωσε πνοή στην επίθεση με 4 σερί πόντους, για να ακολουθήσει ένα τρίποντο του Καλάθη που έκανε το σκορ 48-40. Οι Καναδοί απάντησαν με δύο τρίποντα από Λάιλς και Γουίγκινς (48-46) και ο Μήτογλου διαμόρφωσε το 50-46, που ήταν το τελικό σκορ στο πρώτο ημίχρονο.

Με μπροστάρηδες τους Σλούκα και Καλάθη η Ελλάδα κρατήθηκε μπροστά στο σκορ και μάλιστα βρισκόταν στο +6 (61-55) στο 24ο λεπτό. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι Έλληνες διεθνείς έχασαν τον ρυθμό τους στην επίθεση και έκαναν ορισμένα αβίαστα λάθη και έχασαν τη μάχη των ριμπάουντ, επιτρέποντας στους Καναδούς να πετύχουν εύκολους πόντους. Ο Καναδάς έτρεξε επιμέρους σκορ 12-4 και με τρίποντο του Γουίγκινς πέρασε μπροστά (65-67) μετά από πολλή ώρα. Σλούκας και Λαρεντζάκης κράτησαν την Ελλάδα σε απόσταση βολής, αλλά 5 αναπάντητοι πόντοι από Γουίγκινς και Αλεξάντερ-Γουόκερ έκαναν το 69-74. Ο Λαρεντζάκης με δύο βολές μείωσε σε 71-74, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Μπάρετ έκανε φοβερά πράγματ στο τελευταίο δεκάλεπτο, σκόραρε με κάθε τρόπο και σε συνδυασμό με τα πολλά λάθη της Ελλάδας στην επίθεση, ο Καναδάς κατάφερε μέσα σε λίγες στιγμές να στείλει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (71-81, 32'). Ο Μπάρετ συνέχισε για το +12 του Καναδά (71-83, 33'), με την Εθνική να βγάζει αντίδραση με 5 προσωπικούς πόντους του Μήτογλου. (76-83, 33'). Ωστόσο, οι Μπάρετ και Γουίγκινς συνέχισαν τα... όργια και ο Καναδάς έτρεξε επιμέρους σκορ 8-3 για να προηγηθεί με +12 (79-91).

Η τελευταία προσπάθεια της Ελλάδας για ανατροπή ξεκίνησε με τους Παπαγιάννη και Καλάθη να πρωταγωνιστούν σε ένα σερί 7-0, που έριξε τη διαφορά στους 5 (86-91 στο 37').Ο Γουίγκινς απάντησε με δύο προσωπικά καλάθια για το 86-95. Ένα καλάθι του Παπαγιάννη και ένα τρίποντο του Γιαννόπουλου μείωσαν σε 91-95 περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη, ο Μπάρετ έβαλε 2/2 βολές για το 91-97 και στη συνέχεια η Ελλάδα δεν μπόρεσε να πετύχει το... θαύμα που έψαχνε και γνώρισε την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 50-46, 71-74, 91-97.

Οι πόντοι των δύο ομάδων:

ΕΛΛΑΔΑ (Πιτίνο): Αντετοκούνμπο 4, Καλάθης 12 (1 τρίποντο, 9 ασίστ, 5 λάθη), Χρυσικόπουλος 6 (2), Γιαννόπουλος 6 (2), Κασελάκης 10 (2), Κατσίβελης 2, Καββαδάς 6 (5 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 8, Μήτογλου 14 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Παπαγιάννης 11 (5 ριμπάουντ), Σλούκας 12 (1 τρίποντο, 8 ασίστ)

ΚΑΝΑΔΑΣ (Νερς): Αλεξαντερ-Γουόκερ 18 (2), Μπάρετ 22 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μπένετ, Ντορτ 3, Τζόζεφ 3, Λάιλς 8 (1), Μέλντερ 3 (1), Νίκολσον 5 (1), Πάουελ 12 (7 ριμπάουντ), Γουίγκινς 23 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ)