ΑΕΛ-ΟΦΗ 0-1: Ένα βήμα πιο κοντά στη Superleague 2 η ΑΕΛ

Τεράστια νίκη για τον ΟΦΗ και ταυτόχρονα πανίσχυρο «χτύπημα» για την ΑΕΛ. Οι Κρητικοί πέρασαν από την Λάρισα με 1-0, υποχρέωσαν τους «βυσσινί» στην πρώτη τους ήττα στα lay out της Superleague και τους άφησαν στον.. πάτο του βαθμολογικού πίνακα και στο -4, δυο αγωνιστικές πριν το φινάλε του μίνι πρωταθλήματος.

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα στο Αλκαζάρ είχε καλό ρυθμό, με τον ΟΦΗ έχει καλύτερη εκκίνηση από την ΑΕΛ, αλλά να βρίσκεται το γκολ ουσιαστικά κόντρα στην ροή του αγώνα, όταν οι «βυσσινί» είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Στο 33’ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φτάσουν στο 0-1. Ο Κοροβέσης έβγαλε υπέροχη σέντρα από τα αριστερά και ο Ντε Γκούζμαν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με μια καταπληκτική κεφαλιά – ψαράκι

Εκπληκτική φάση είχαμε και στο 41’, λεπτό στο οποίο οι γηπεδούχοι άγγιξαν την ισοφάριση. Ο Ακούνια εκτέλεσε υποδειγματικά ένα φάουλ εκτός μεγάλης περιοχής, αλλά ο Βάτερμαν «πέταξε» και έδιωξε την μπάλα με τρομερή επέμβαση.

Η ΑΕΛ προσπάθησε να μπει δυνατά στην επανάληψη, αλλά ο ΟΦΗ ήταν… φαρμακερός στις επιθετικές του προσπάθειες. Στο 57’ ο Σαρδινέρο δεν μπόρεσε να έχει επαφή με την μπάλα και να σκοράρει, μετά από μπαλιά του Κοροβέση. Δυο λεπτά μετά, ο διαιτητής Σιδηρόπουλος έδωσε πέναλτι υπέρ των φιλοξενούμενων, για τάκλιν του Μπέρτου στον Κοροβέση εντός μεγάλης περιοχής. Η φάση ελέγχθηκε από το VAR ο ρέφερι έκανε onfield review και έκρινε πως η προβολή του αμυντικού των γηπεδούχων ήταν στην μπάλα, ακυρώνοντας το πέναλτι.

Η ΑΕΛ έφτανε αρκετά δύσκολα στην περιοχή του ΟΦΗ. Οι Κρητικοί έκαναν πολύ καλή δουλειά στον ανασταλτικό τομέα, έκλεβαν μπάλες και είχαν καλές αντεπιθέσεις. Προς το τέλος του αγώνα όμως, οι «βυσσινί» ανέβασαν «στροφές», στο 79’ το σουτ του Ακούνια κόντραρε και πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ στο 84’ ο Σιδηρόπουλοςε άλλαξε την απόφαση του, μέσω του VAR και η κίτρινη που είχε δώσει αρχικά στον Γιαννούλη έγινε κόκκινη (βρήκε με τις τάπες τον Γλυνό) αφήνοντας τους φιλοξενούμενους με 10 παίκτες.

Ο ΟΦΗ έδειξε ψυχραιμία στην τελική ευθεία της αναμέτρησης, δεν έκανε σημαντικά λάθη και έφυγε από την Λάρισα με το υπερπολύτιμο «τρίποντο”» δυο αγωνιστικές πριν τη λήξη των lay out της Superleague.