Σαν σήμερα: Όταν ο Γκιγκς έβαλε ένα γκολ που έμεινε στην ιστορία

Το ημερολόγιο έδειχνε 14 Απριλίου 1999. Με τα ρούβλια και τα πετροδόλαρα να μην έχουν μετατρέψει ακόμα σε υπερδυνάμεις τις Τσέλσι και Μάντσεστερ Σίτι αντίστοιχα, τη Λίβερπουλ να διανύει τα πέτρινα χρόνια της και την Τότεναμ να αποτελεί ακόμα φτωχό συγγενή, Άρσεναλ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αποτελούσαν τα δύο «μεγαθήρια» του αγγλικού ποδοσφαίρου.

Έτσι, το αντάμωμά τους στα ημιτελικά του Κυπέλλου έμοιαζε σαν πρόωρος τελικός. Μόνο που χρειάστηκαν δύο! Στις 11 του μήνα, οι δύο ομάδες είχαν αποτύχει να σκοράρουν σε 120 λεπτά αγώνα, με αποτέλεσμα να χρειαστεί επαναληπτικός, τρεις ημέρες αργότερα...

γράφει ο Γιάννης Πολιάς

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Ο Μπέκαμ και ο Μπέργκαμπ

Στο ουδέτερο «Βίλα Παρκ», οι «κόκκινοι διάβολοι» του Άλεξ Φέργκιουσον, που ακόμα δεν είχε γίνει Σερ, προηγήθηκαν με τρομερό γκολ του Μπέκαμ στο 17ο λεπτό. Ωστόσο, ο «ιπτάμενος Ολλανδός,» Ντένις Μπέργκαμπ, έφερε την αναμέτρηση στα ίσα στο 69’ κι έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν εκ νέου στην παράταση.

Για να φτάσουμε βέβαια μέχρι εκεί, είχαν γίνει... πράγματα και θαύματα! Η Γιουνάιτεντ έπαιζε με δέκα από το 74ο λεπτό, όταν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Ρόι Κιν, ενώ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, ο Πάρλουρ είχε κερδίσει πέναλτι το οποίο απέτυχε να αξιοποιήσει ο Μπέργκαμπ, καθώς ο Σμάιχελ απέκρουσε!

Στο έξτρα ημίωρο, οι «κανονιέρηδες» είχαν την υπεροχή αλλά αδυνατούσαν να νικήσουν τον Δανό τερματοφύλακα, που αντιμετώπισε και πρόβλημα τραυματισμού μετά από μία επέμβαση στο πρώτο 15λεπτο. Ο Φέργκιουσον δεν είχε άλλες αλλαγές, όμως εντέλει ο τερματοφύλακάς του κατάφερε να συνεχίσει.

«Καθαρό ένστικτο...»

Τελικά, στο 4ο λεπτό του δευτέρου μέρους της παράτασης, γράφτηκε ιστορία. Όλα ξεκίνησαν όταν ο Βιεϊρά έκανε μία λάθος πάσα στον χώρο του κέντρου, με τον Γκιγκς να γίνεται κάτοχος της μπάλας μερικά μέτρα πίσω από την γραμμή της σέντρας.

Ο Ουαλός ξεκίνησε μία τρελή κούρσα, καθώς είχε αρκετό χώρο μπροστά του προτού προσπαθήσει να διορθώσει, ανεπιτυχώς, το λάθος του ο Βιεϊρά. Ούτε οι Άνταμς, Ντίξον και Κίον τα κατάφεραν, με αποτέλεσμα ο Γκιγκς να μπει στη μεγάλη περιοχή από τα αριστερά και να κεραυνοβολήσει τον Σίμαν με ένα τρομερό αριστερό σουτ!

Ο τερματοφύλακας των Λονδρέζων δεν μπορούσε να κάνει τίποτα άλλο παρά να δει την μπάλα να καταλήγει στο βάθος της εστίας του, με τον σκόρερ να πανηγυρίζει έξαλλα βγάζοντας τη φανέλα του προτού πνιγεί στις αγκαλιές των συμπαικτών του.

«Δεν νομίζω ότι είχα πανηγυρίσει έτσι ξανά. Ήταν μεγάλη η ανακούφιση γιατί είχα μπει στο ματς ως αλλαγή και είχα κάνει τρία ή τέσσερα λάθη μέχρι το γκολ.

Ήταν καθαρό ένστικτο. Να τρέξω μπροστά με την μπάλα και όποιος εμφανιστεί μπροστά μου, να τον ξεπεράσω»
 σχολίασε μετά από αρκετά χρόνια ο Ουαλός, ο οποίος σε 24 χρόνια καριέρας με τη φανέλα της ομάδας του Μάντσεστερ, μέτρησε 963 συμμετοχές και 168 τέρματα, μεταξύ των οποίων και το... αριστούργημα του «Βίλα Παρκ».

«Εάν μπορούσες να βάλεις εκείνο το ματς σε μπουκάλι και να το πουλήσεις, τότε αυτό είναι το Κύπελλο Αγγλίας στα καλύτερά του» είχε σχολιάσει ο διαιτητής της αναμέτρησης, Ντέιβιντ Έλερεϊ. Το σκορ δεν είχε αλλάξει μέχρι το τέλος, με τη Γιουνάιτεντ να επικρατεί με 2-1 και να περνά στον τελικό, όπου τελικά επικράτησε με 2-0 της Νιουκάστλ. Ήταν η χρονιά του μυθικού τρεμπλ, που έχρισε τον Φέργκιουσον, Σερ και έστειλε την ομάδα του στο πάνθεον της ιστορίας.