ΠΑΟΚ στη Λαμία

Άνετος στη Λαμία ο ΠΑΟΚ με Τζόλη και με... φαουλάρα του Βιεϊρίνια

Τα τελευταία παιχνίδια του ΠΑΟΚ είχαν αρκετή δόση από σασπένς. Τούτη τη φορά όμως οι παίκτες του Δικεφάλου δεν είχαν όρεξη για περιπέτειες. Ρίχθηκαν στη μάχη με τη Λαμία με διάθεση και αποφασιστικότητα, κυριάρχησαν από την αρχή μέχρι και το τέλος του αγώνα και πανηγύρισαν μια δίκαιη επικράτηση με 0-2 που τους φέρνει σε απόσταση βολής από την κορυφή καθώς τους χωρίζει μόλις ένας βαθμός από τον προπορευόμενο Ολυμπιακό που έχει ένα ματς λιγότερο αλλά εκκρεμεί και το μεταξύ τους ντέρμπι στην Τούμπα. Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Χρήστος Τζόλης, ο οποίος βρήκε και πάλι τον δρόμο προς τα δίχτυα αλλά και ο αρχηγός Αντρέ Βιεϊρίνια, ο οποίος επέστρεψε στα γκολ με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Ο φρέσκος και ανανεωμένος ΠΑΟΚ λόγω του ευρύτατου ροτέισον που έκανε ο Πάμπλο Γκαρσία μπήκε στο ματς με διάθεση για να επιτεθεί και να σκοράρει ένα γρήγορο γκολ, κάτι που κατάφερε στο 12'. Ο Ελ Καντουρί άλλαξε εξαιρετικά την μπάλα με τον Ουαγκέ, ο οποίος σέντραρε στην καρδιά της περιοχής της Λαμίας, εκεί όπου ο Τζόλης με ιδανικό τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ (0-1). Ο ΠΑΟΚ διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού, πλησίασε στο γκολ, ενώ απειλήθηκε ελάχιστα μέχρι το φινάλε του α' ημιχρόνου.

Η ίδια εικόνα διατηρήθηκε και στο β' ημίχρονο με τον ΠΑΟΚ να κυριαρχεί μέσα στο γήπεδο. Ο Τζόλης έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 54' και ο Βιεϊρίνια δέκα λεπτά αργότερα (64') σκόραρε ξανά με τη φανέλα του Δικεφάλου με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ! Το 0-2 έδωσε ακόμη μεγαλύτερη ασφάλεια στην ομάδα της Θεσσαλονίκης για να κάνει έξυπνη διαχείριση στη συνέχεια του ματς ενόψει και του επερχόμενου κρίσιμου αγώνα με την Ομόνοια για το Europa League.

Λαμία: Επασί, Σκόνδρας (62' Βασιλακάκης), Ασίγκμπα (46' Τζανετόπουλος), Αντέτζο, Τσούκαλος (62' Αραμπούλι), Ρόμανιτς (53' Βασιλόγιαννης), Μπεχαράνο, Μπαχανάκ (46' Σαραμαντάς), Καραμάνος, Μπουλουλής, Ντέλετιτς.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ουαγκέ, Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Περέιρα, Ελ Καντουρί (71' Σβαμπ), Ντόουγκλας, Νινούα (81' Τσιγγάρας), Μουργκ (59' Αντρ. Ζίβκοβιτς), Τζόλης (59' Βιεϊρίνια), Σβιντέρσκι (81' Τσόλακ).