ΠΑΟΚ με ΑΕΛ

Αγχωτική νίκη για τον ΠΑΟΚ έναντι στην ΑΕΛ με 1-0

Παραδοσιακά οι πρεμιέρες κρύβουν παγίδες αλλά ο ΠΑΟΚ απέφυγε τις... κακοτοπιές. Η ομάδα του Αμπελ Φερέιρα ήταν ανώτερη από την ΑΕΛ που όμως χάρη στην εξαιρετική εμφάνιση του νεοαποκτηθέντα Ούγγρου γκολκίπερ Νάγκι διατήρησε το σκορ στο... φτωχό 1-0 για τον Δικέφαλο που είχε λίγες αλλά μεγάλες ευκαιρίες για να καθαρίσει το παιχνίδι νωρίτερα. Η ουσία πάντως είναι ότι ο ΠΑΟΚ έκανε ιδανική πρεμιέρα και πήρε το ζητούμενο τρίποντο λίγες ημέρες πριν από το κρίσιμο παιχνίδι με την Μπενφίκα στην Τούμπα για τον γ' προκριματικό γύρο του Champions League. Χρυσός σκόρερ για τον Δικέφαλο ήταν ο ταλαντούχος Τζόλης, ο οποίος πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ κι ήταν και πάλι (όπως και στο ματς με την Μπεσίκτας) εκ των βασικών πρωταγωνιστών του ΠΑΟΚ.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στο ματς ήταν ιδανικό καθώς ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 16' κι αφού προηγουμένως έδειξε μεγάλη διάθεση για να σκοράρει. Και το πέτυχε με εξαιρετικό τρόπο καθώς ο Μπίσεσβαρ έσκαψε έξυπνα προς τον Τζόλη, ο οποίος έκανε την κίνηση και με εξαιρετικό βολέ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ΑΕΛ (1-0).

Ο ΠΑΟΚ διατήρησε τον έλεγχο του ματς μολονότι έριξε τον αγωνιστικό του ρυθμό. Προσπάθησε όμως να σκοράρει στο φινάλε του α' ημιχρόνου με Σβαμπ και Ακπομ. Λίγο έλειψε πάντως να δεχθεί την ισοφάριση από τον Ντουρμισάι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Στο β' ημίχρονο ο ΠΑΟΚ παρέμεινε σε θέση οδηγού, ενώ στο 62' έχασε ασύλληπτη ευκαιρία για να πετύχει και δεύτερο γκολ με τον Ακπομ, ο οποίος δεν μπόρεσε να πλασάρει σε άδειο τέρμα! Ο Αγγλος μάλιστα έχασε και δεύτερη μεγάλη ευκαιρία στο 68' καθώς ο Νάγκι απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά που έπιασε ο φορ του Δικεφάλου. Ο γκολκίπερ της ΑΕΛ είπε «όχι» και στις προσπάθειες του Τζόλη και του Ελ Καντουρί στο τελευταίο δεκάλεπτο.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Ινγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Μπίσεσβαρ (89' Κρέσπο), Σβαμπ, Ελ Καντουρί, Γιαννούλης, Τζόλης (89' Ζαμπά), Πέλκας (76' Αντρ. Ζίβκοβιτς), Ακπομ (79' Σβιντέρσκι).

ΑΕΛ: Νάγκι, Φιλίπ, Μιχαήλ, Ζίζιτς, Μπέρτος, Σετσέροβιτς, Σπαρβ, Τρούγιτς, Μιλοσάβλιεβιτς (57' Πλατέλλας), Τόρζε (81' ), Ντουρμισάι.

Ένοπλες Συρράξεις 0

Έτοιμο να σπάσει το ουκρανικό μέτωπο-Forbes : Οι πανικόβλητοι Ουκρανοί διοικητές αναπτύσσουν ανεκπαίδευτες ταξιαρχίες στην μάχη

Η κατάσταση μέσα και γύρω από το Οχερέτινο και την Νοβομπαχμούτοβα είναι τραγική ενώ ρωσική 90η Τεθωρακισμένη μεραρχία...