Μπάγερν Μονάχου με Μπαρτσελόνα
Ενημερώθηκε στις:

Σαν σε προπόνηση η Μπάγερν Μονάχου: 8-2 με την Μπαρτσελόνα

Η Μπάγερν Μονάχου ισοπέδωσε με 8-2 την Μπαρτσελόνα και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Champions League.

H Μπάγερν Μονάχου ήταν ασταμάτητη και πήρε αυτό που ήθελε και δεν ήταν άλλο από την πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League μετατρέποντας σε παράσταση για έναν ρόλο το ματς με την Μπαρτσελόνα επικρατώντας τελικά με το εμφατικό 8-2.

Από την πλευρά τους οι Καταλανοί δεν εμφανίστηκαν πότε στο ματς και έδειξαν με τον χειρότερο τρόπο ότι η φετινή χρονιά ήταν από τις πιο απογοητευτικές της ιστορίας τους.

Οι παίκτες τους Τόμας Φλικ έδειξαν από νωρίς τις ορέξεις τους και προηγήθηκαν μόλις στο 4ο λεπτό του αγώνα όταν οι Μίλερ και Λεβαντόφσκι συνεργάστηκαν με τον Γερμανό να ανοίγει το σκορ. Η απάντηση για την Μπαρτσελόνα ήταν άμεση, καθώς τρία λεπτά αργότερα μετά από σέντρα του Άλμπα ο Αλάμπα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-1.

Στο 22΄, ο Πέρισιτς από ασίστ του Γκνάμπρι, στο 27΄ ο Γκνάμπρι από έξοχη μεταβίβαση του Γκορέτσκα και στο 31΄ ο Μίλερ από σέντρα του Κίμιχ, έδωσαν στον προημιτελικό μια τροπή που ουδείς φανταζόταν.

Το 4-1, το βαρύτερο σκορ ημιχρόνου, για την «Μπάρτσα» στην ευρωπαϊκή ιστορία της, δεν άφηνε περιθώρια αμφιβολίας για την ομάδα που θα προκρινόταν στον ημιτελικό της επόμενης Τετάρτης (19/8) για να αντιμετωπίσει τη νικήτρια του Μάντσεστερ Σίτι-Λιόν.

Ο Λουϊς Σουάρες με ατομική ενέργεια στο 57΄ μείωσε σε 4-2 και έφερε στους «Μπλαουγκράνα» ένα ανεπαίσθητο χαμόγελο αισιοδοξίας, το οποίο διέλυσε άμεσα ένας 19χρονος θαυματουργός.

Στο 63΄ ο Αλφόνσο Ντέιβις «χόρεψε» τέσσερις παίκτες της Μπαρτσελόνα και έδωσε «έτοιμο γκολ» στον Τζόσουα Κίμιχ που έγραψε το 5-2.

Στο 82΄ ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι με κοντινή κεφαλιά σκόραρε για 14η φορά στην εφετινή διοργάνωση και απειλεί το ιστορικό ρεκόρ του Κριστιάνο Ρονάλντο (17 γκολ το 2013/14).

Ο ανείπωτος εφιάλτης της Μπαρτσελόνα ολοκληρώθηκε με έναν πρώην παίκτη της να σκοράρει δύο φορές στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα.

Ο Κουτίνιο στο 85΄ και το 89΄, από τελικές πάσες του Μίλερ και του Ερναντέζ αντίστοιχα, διαμόρφωσε το τελικό 8-2 που αποτελεί τη μεγαλύτερη ήττα της Μπαρτσελόνα στην Ευρώπη.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Κίκε Σετιέν): Τερ Στέγκεν, Σεμέδο, Πικέ, Λανγκλέ, Τζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς (70΄ Φάτι), Σέρτζι Ρομπέρτο (46΄ Γκριζμάν), Ντε Γιονγκ, Βιδάλ, Μέσι, Σουάρες.
ΜΠΑΓΕΡΝ (Χάνσι Φλικ): Νόιερ, Κίμιχ, Μπόατενγκ (76΄ Ζίλε), Αλάμπα, Ντέιβις (84΄ Λούκας Ερναντέζ), Γκορέτσκα (84΄ Τολισό), Τιάγκο Αλκάνταρα, Γκνάμπρι (75΄ Κουτίνιο), Μίλερ, Πέρισιτς (67΄ Κομάν), Λεβαντόβσκι.