Αθλητισμός

Η ΑΕΚ ανέβηκε στην δεύτερη θέση της Σούπερ Λίγκας

ΑΕΚ άφησε πίσω της την κακή εμφάνιση απέναντι στον Παναθηναϊκό και παρατάχθηκε στην Κρήτη αποφασισμένη να πάρει τη νίκη. Και τα κατάφερε. Οι Κιτρινόμαυροι επικράτησαν του ΟΦΗ με 2-0, παίζοντας διαβασμένα, με πλάνο και ωραίες συνεργασίες. Λιβάγια και Βέρντε πέτυχαν τα γκολ για την ομάδα του Μάσιμο Καρέρα, που πλέον πήρε… κεφάλι στη μάχη της δεύτερης θέσης έναντι του ΠΑΟΚ και κρατά στα χέρια της το εισιτήριο για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο  Καρέρα άλλαξε πολλά στην ενδεκάδα της ΑΕΚ σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι. Η Ένωση παρατάχθηκε με διάταξη 4-2-3-1, έχοντας βασικούς τους Ολιβέιρα, Τσιγκρίνσκι και Αλμπάνη. Η Ένωση ξεκίνησε το ματς ορεξάτη και στο 5’ απείλησε για πρώτη φορά την εστία του ΟΦΗ, με ένα σουτ του Ολιβέιρα.

Στο 12’ οι γηπεδούχοι θα φτάσουν πολύ κοντά στο γκολ. Ο Νέιρα θα ελιχθεί μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ, θα πιάσει και ένα δυνατό σουτ, όμως ο Μπάρκας θα αντιδράσει σωστά.  Στο 21’ η Ένωση θα απαντήσει. Μετά από σέντρα του Μάνταλου ο Ολιβέιρα θα πιάσει μια «καρφωτή» κεφαλιά, όμως ο Γουάιλι θα κάνει πολύ μεγάλη επέμβαση και θα κρατήσει την εστία του ανέπαφη!

Δέκα λεπτά μετά η ΑΕΚ θα φτάσει ξανά με αξιώσεις στην περιοχή των γηπεδούχων. Μάνταλος και Ολιβέιρα θα συνεργαστούν ξανά, με τον Πορτογάλο να σουτάρει άστοχα, από πλάγια θέση. Στο 42’ όμως θα έρθει το γκολ. Ο Λόπες θα σεντράρει ωραία από αριστερά και ο Λιβάγια με κεφαλιά θα κάνει το 0-1, βάζοντας μπροστά στο σκορ τον Δικέφαλο!

Ο ΟΦΗ αντέδρασε και δύο λεπτά μετά άγγιξε την ισοφάριση. Ο Φιγκεϊρέδο έπιασε ένα δυνατό σουτ και η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Μπάρκα! Το γκολ δεν ήρθε για τους Κρητικούς και έτσι το ημίχρονο έληξε με την ΑΕΚ να κρατά το προβάδισμα στα χέρια της.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να είναι και πάλι στην επίθεση. Στο 47’ ο Μάνταλος θα δοκιμάσει το πόδι του, όμως ο Γουάιλι θα πέσει στη γωνία του και θα μπλοκάρει. Τρία λεπτά ο αρχηγός της ΑΕΚ θα απειλήσει και πάλι την αντίπαλη εστία, με το ίδιο ωστόσο αποτέλεσμα.

Ο Καρέρα θα ρίξει στο παιχνίδι τον Βέρντε αντί του Αλμπάνη και λίγα λεπτά μετά ο Ιταλός θα τον δικαιώσει. Ο Βέρντε θα κάνει μια φοβερή ενέργεια από δεξιά και θα πιάσει ένα ασύλληπτο σουτ με το αριστερό, κάνοντας το 0-2 για τον Δικέφαλο στο 65’!

Από εκείνο το σημείο και μετά το παιχνίδι πήγε στα μέτρα της ΑΕΚ. Οι Κιτρινόμαυροι έκλεισαν τους χώρους, απέφυγαν τα ρίσκα και οδήγησαν το ματς στο τέμπο που επιθυμούσαν. Το ματς πήγε… σβηστά μέχρι το τέλος, με την Ένωση να παίρνει μια άνετη και συνάμα πολύτιμη νίκη, που την φέρνει πλέον μπροστά από τον ΠΑΟΚ στον βαθμολογικό πίνακα.