ΑΕΚ ΠΑΟ

Χωρίς νικητή το ντέρμπι ΑΕΚ - ΠΑΟ: Ισοπαλία 1-1

Σε ένα μοιρασμένο παιχνίδι, ΑΕΚ και Παναθηναϊκός έφεραν στο ΟΑΚΑ δίκαιη ισοπαλία 1-1 στο μεταξύ τους ντέρμπι για την πρεμιέρα των Play Off. H AEK έπιασε στην 2η θέση τον ΠΑΟΚ έχοντας πλέον οι «δικέφαλοι» από 52 βαθμούς ενώ ο Παναθηναϊκός είναι με 43β. τέταρτος στην βαθμολογία.

Τις συγκινήσεις του ντέρμπι της έφερε το β’ ημίχρονο. Στο 53' ο Παναθηναϊκός σκόραρε με τον Μακέντα αλλά λίγο μετά οι πανηγυρισμοί «πάγωσαν» καθώς ο Τζήλος ακύρωσε μέσω VAR το γκολ, για φάουλ του Γιόχανσον στον Λιβάγια στο ξεκίνημα της φάσης. Δεν συνέβη όμως το ίδιο και στο 65’ όταν μετά από εξαιρετική ενέργεια του Νάγκι, ο Μακέντα τελείωσε ιδανικά τη φάση και αυτή τη φορά το γκολ του Ιταλού μέτρησε κανονικά για το 0-1. Στη συνέχεια η είσοδος του Ολιβέιρα έδωσε επιθετική πνοή στην ΑΕΚ και με παλικαρίσιο γκολ μετά από ατομική ενέργεια ο Μάρκο Λιβάγια ήταν αυτός που ισοφάρισε 1-1 στο 76ο λεπτό.

Έχοντας την ψυχολογία από το δικό της γκολ η ΑΕΚ ήταν πιο κινητική στα υπόλοιπα λεπτά που απέμεναν αλλά το ντέρμπι δεν ξέφυγε από την ισοπαλία….

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης, Βράνιες, Σβάρνας, Λόπες, Σιμόες (66’ Ολιβέιρα), Κρίστιτσιτς, Σιμάνσκι, Βέρντε (75’ Κλωναρίδης), Λιβάγια, Μάνταλος (87’ Αραούχο)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Κολοβέτσιος, Ινσούα, Κουρμπέλης, Αγιούμπ (60’ Νάγκι), Δώνης (77’ Μπουζούκης), Χατζηγιοβάνης (77’ Χατζηθεοδωρίδης), Ζαχίντ (66’ Ανουάρ), Μακέντα.