Νόβακ Τζόκοβιτς

Όπεν Ντουμπάι: Με Τζόκοβιτς στον τελικό ο Τσιτσιπάς

Ο Μονφίς ήταν εξαιρετικός στα πρώτα δύο σετ στον χρονικά δεύτερο ημιτελικό του Ντουμπάι, καθώς κατάκτησε το πρώτο με 6-2 παίζοντας εκπληκτικό τένις. Στο δεύτερο ο Γάλλος προηγήθηκε με break στο δεύτερο σετ κι έφτασε σε τριπλό match point στο 6-3, έχοντας δύο ευκαιρίες να κερδίσει το παιχνίδι στο σερβίς του. Τότε όμως το άγχος τον κυρίευσε, έκανε δύο αβίαστα λάθη, έχασε άλλο ένα match point στο σερβίς του Τζόκοβιτς και το 6-3 έγινε 6-6!

Από εκείνο το σημείο και ύστερα η κατάσταση ξέφυγε τελείως από τον έλεγχο του Μονφίς, ο Τζόκοβιτς έχασε με τη σειρά του δύο set point και τελικώς ισοφάρισε με διπλό λάθος του αντιπάλου του στο 9-8. Το τρίτο σετ εξελίχθηκε σε μονόλογο του Σέρβου, απέναντι σε έναν «άδειο» σωματικά και ψυχολογικά αντίπαλο και το 6-1 αποτύπωσε τη διαφορά των δύο αθλητών σε εκείνο το χρονικό σημείο του αγώνα τους.

Ο Τσιτσιπάς έχει δημιουργήσει μια πολύ καλή παράδοση απέναντι τον «Νόλε», καθώς παρά το νεαρό της ηλικίας του μετρά ήδη δύο νίκες σε τέσσερις αγώνες απέναντι στον κορυφαίο του πλανήτη.