Παναθηναϊκός – Μπασκόνια 72-70 - Παραλίγο να αυτοκτονήσουν οι πράσινοι

Από το +21 στο -3

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Μπασκόνια με 72-70 Έκαναν τα εύκολα δύσκολα οι πράσινοι στο ΟΑΚΑ. Προηγήθηκαν με 21 πόντους στο ημίχρονο, αλλά ακολούθησε μπλακ άουτ. Οι Βάσκοι πέρασαν και μπροστά στο σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Κιλπάτρικ "καθάρισε" με μεγάλο τρίποντο.

Ο Παναθηναϊκός έκανε «πάρτι» στο πρώτο ημίχρονο με τη Μπασκόνια, αλλά στο δεύτερο μέρος ήταν απογοητευτικός στην επίθεση και απειλήθηκε ακόμη και με ήττα, πριν πάρει τελικά τη νίκη με 72-70.

Οι «πράσινοι» βρέθηκαν ακόμη και πίσω στο σκορ με -3, αλλά ένα μεγάλο τρίποντο του Κιλπάτρικ και ένα καλάθι του Τόμας του χάρισαν τη νίκη. Εντυπωσιακός στο πρώτο ημίχρονο ο Καλάθης, τελείωσε το ματς με 11 πόντους, 12 ασίστ, 6 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.