Κόσμος

Μουντιάλ 2022: Μαζεύουν υπογραφές για να επαναληφθεί ο τελικός του Παγκοσμίου Κυπέλλου

Ο τελικός του Παγκοσμίου Κυπέλλου της περασμένης Κυριακής έληξε με δραματικό τρόπο, με την Αργεντινή να παίρνει τη νίκη στα πέναλτι επί της Γαλλίας.

Σύμφωνα με το gazzetta.gr, η «Αλμπισελέστε» πήγε στην ανάπαυλα με δύο γκολ διαφορά, χάρη στα τέρματα των Λιονέλ Μέσι και Άνχελ Ντι Μαρία. Η Γαλλία αντέδρασε, έστειλε τον αγώνα στην παράταση, με τον Κιλιάν Μπαπέ να σκοράρεις δις. Η «Αλμπισελέστε» ανέκτησε το προβάδισμα με τον Μέσι, αλλά ο σούπερ σταρ της Παρί έφερε και πάλι το ματς στα ίσα. Ο νικητής του βαρύτιμου τροπαίου καθορίστηκε τελικώς στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι, με την Αργεντινή να επικρατεί με 4-2.

Η ήττα άφησε μια πικρή γεύση στους Γάλλους οπαδούς που αισθάνονται αδικημένοι από το τελικό αποτέλεσμα. Ένας χρήστης του MesOpinions ζήτησε από τη FIFA να επαναλάβει τον αγώνα λόγω της άδικης κατακύρωσης του πέναλτι της Αργεντινής, ενώ υποστήριξε ότι έγινε φάουλ στον Μπαπέ πριν το γκολ του Άνχελ Ντι Μαρία.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Η αίτηση για την επανάληψη του αγώνα στοιχειοθετείται έχει ως εξής: «Η διαιτησία ήταν τελείως πουλημένη, δεν υπήρξε ποτέ πέναλτι + φάουλ στον Μπάμπε στο 2ο γκολ!!! Υπογράψτε και μοιραστείτε μαζικά για να επαναληφθεί ο αγώνας!»

Σχεδόν 200.000 άνθρωποι έχουν υπογράψει την αίτηση μέχρι στιγμής. Παρά τη δημοτικότητα του αιτήματος βέβαια, δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να επαναληφθεί ο αγώνας Γαλλία - Αργεντινή.