Super League 1 - Αστέρας Τρίπολης - ΠΑΟΚ 1-4

Σ’ ένα γήπεδο όπου παραδοσιακά δυσκολεύεται ο ΠΑΟΚ πέρασε με άκρως εντυπωσιακό τρόπο και με το πόδι πατημένο στο γκάζι, πετυχαίνοντας για πρώτη φορά τέσσερα γκολ σε εκτός έδρας απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης.

Αστέρας - ΠΑΟΚ: Ετσι ξεκίνησαν οι δύο ομάδες

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το ματς με τον Παπαδόπουλο κάτω από τα γκολπόστ, τους Καστάνιο, Ζουκάνοβιτς, Καρμόνα, Αλβαρες τετράδα στην άμυνα, τους Μουνάφο, Αλάγκμπε στον άξονα, τους Καλτσά, Μπαρτόλο στα άκρα και τον Ζουγλή πίσω από τον Μιριτέλο.

Η αναγκαστική αλλαγή του Μπαρτόλο με τον Γκος στο 27ο λεπτό αφαίρεσε πολλά από το δημιουργικό κομμάτι των Αρκάδων, την ίδια ώρα που από τους φιλοξενούμενους απουσίαζαν οι δυο πιο δημιουργικοί και παραγωγικοί ποδοσφαιριστές του, ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς (των 11 γκολ και των 3 ασίστ) κι ο Τάισον (των 3 γκολ και των 8 ασίστ).

Έτσι, ο Ραζβάν Λουτσέσκου ξεκίνησε το ματς με τον Κοτάρσκι κάτω από τα γκολπόστ, τους Βιεϊρίνια, Κεντζιόρα, Κουλιεράκη, Μπάμπα τετράδα στην άμυνα, τους Σβαμπ, Οζντόεφ, Μουγκ στον άξονα, τους Ντεσπόντοφ, Κωνσταντέλια στα άκρα και τον Σαμάτα στην κορυφή.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε μπροστά με Μουργκ

Ο Αστέρας απείλησε πρώτος μόλις στο 5ο λεπτό με τον Μουνάφο να γίνεται απειλητικός μέσα από τη μεγάλη περιοχή και τον Κοτάρσκι να του λέει «όχι». Όλα αυτά μετά από το λάθος του Βιεϊρίνια που έφερε τον ΠΑΟΚ σε θέση άμυνας και τον Αλάγκμπε στην συνέχεια της φάσης από κοντά να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι.

Η «καρφωτή» κεφαλιά του Κουλιεράκη, με την συμπλήρωση είκοσι λεπτών, οι «ασπρόμαυροι» πήραν την μπάλα στα πόδια τους, ανέβηκαν ψηλά στο γήπεδο και αυτό έφερε τη δεύτερη ευκαιρία των γηπεδούχων που απείλησαν με τον Ζουγλή να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας, αλλά τον Μουργκ να παίρνει την μπουκιά μέσα από το στόμα.

Ο Αυστριακός μαζί με το δίδυμο Μπάμπα – Κωνσταντέλια ήταν οι πιο κινητικοί ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ στο χορτάρι του «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης». Από τα πόδια του Μουργκ -που σωστά δεν παράτησε τη φάση- ήρθε το 0-1 στο 34ο λεπτό. Μετά από σουτ του Κωνσταντέλια η μπάλα κόντραρε και ο Μουργκ μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα! Η άμυνα του Αστέρα σταμάτησε, τέσσερις αμυντικοί κοιτούσαν τον αντίπαλο ποδοσφαιριστή με υψωμένα τα χέρια, αλλά ο Τζουκάνοβιτς ήταν αυτός που κάλυπτε τον σκόρερ του «Δικεφάλου».

Το «καθάρισε» εύκολα και άνετα

Ο ΠΑΟΚ πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ (0-1), έχοντας ένα δημιουργικό εικοσάλεπτο από το 15' μέχρι και το 35'. Το ματς, όμως, είχε πολύ δρόμο…

Ο Κίριλ Ντεσπόντοφ απείλησε στο 48ο λεπτό και ένα δεκάλεπτο μετά βρήκε το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτα, χάρη στην εξαιρετική ενέργεια και την ασίστ του Σαμάτα.

Με το γκολ του Βούλγαρου μεσοεπιθετικού ο «Δικέφαλος» μπήκε μπροστά με δύο γκολ, ωστόσο το λάθος του Κοτάρσκι έδωσε τη δυνατότητα στον Τζουγκάνοβιτς να σκοράρει στο 63’ για το 1-2 και να ξαναβάλει τον Αστέρα στο παιχνίδι για ένα πεντάλεπτο.

Καθώς από το νέο λάθος του Άλβαρες, αυτή τη φορά, ο Σαμάτα έκλεψε, κι ο Μουργκ τελείωσε τη φάση σε ρυθμό προπόνησης γράφοντας το 1-3.

Για να έρθει στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας ο Ντεσπόντοφ, από την ασίστ του Τζίμα, να κάνει το 1-4 και να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του ΠΑΟΚ.

MVP: Βρε τον Τόμας Μουργκ! Κι όμως, ο... «ποιος Μουργκ», που πέρσι τον ψάχναμε και δεν τον βρίσκαμε, φέτος έφτασε τα 6 γκολ στο πρωτάθλημα! Έργο Λουτσέσκου κι αυτή η μεταμόρφωση του Αυστριακού που ολοκλήρωσε το ματς με δύο γκολ, τέσσερις τελικές και τρία κλεψίματα.

ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥΣ: Μεγάλο παιχνίδι από τον Άλι Σαμάτα και τον Κίριλ Ντεσπόντοφ.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Πολλά τα προβλήματα που αντιμετώπισε ο Άλβαρες.

Η ΓΚΑΦΑ: Ο Κοτάρσκι πρόσφερε στο πιάτο το γκολ για το 1-2 του Αστέρα, το ίδιο και ο Άλβαρες για το 1-3 του ΠΑΟΚ. Συναγωνισμός…

ΤΟ ΣΤΡΑΓΑΛΙ: Στο 39’ ο Σαμάτα σκόραρε, αλλά η φάση ελέγχθηκε από το VAR και οι γραμμές έδειξαν ότι ο Τανζανός επιθετικός ήταν ελάχιστα μπροστά από τον τελευταίο αμυντικό. 44' οι «ασπρόμαυροι» διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι του Μουνάφο επί του Οζντόεφ, ο ρέφερι και το VAR είπαν «παίζετε».

ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΟ GAZZETTA: Ο ΠΑΟΚ πέρασε από μια αφιλόξενη έδρα με χαρακτηριστική ευκολία και εντυπωσιακό τρόπο. Πέμπτη σερί νίκη σ’ όλες τις διοργανώσεις, αήττητος από τις 30 Οκτωβρίου σε Ελλάδα και Ευρώπη, το τρένο του Λουτσέσκου έχει μπει για τα καλά στις ράγες.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Άλβαρες, Αλάγκμπε, Μουνάφο (77’ Βαλιέντε), Καλτσάς (91’ Ντιαρά), Ζουγλής (77’ Σίτο), Μουνάφο (27’ Γκος), Μιριτέλο (77’ Μάντζης)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (73’ Σάστρε), Κετζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Σβαμπ, Οζντόεφ (73’ Μεϊτέ), Ντεσπόντοφ, Μουργκ, Κωνσταντέλιας (81’ Τόμας), Σαμάτα (89’ Τζίμας)