Αθλητισμός

Ολυμπιακός – Μπάτσκα Τόπολα: Το «πάρτι» με τα τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο

Στο 21′ ο Ελ Κααμπί με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τον Ολυμπιακό και στη συνέχεια ο Ποντένσε με ένα προσωπικό σόου, οδήγησε το παιχνίδι στο 3-0 μέσα σε λίγα λεπτά. Στο 40′ και στο 42′, ο Πορτογάλος εξτρέμ τελείωσε υπέροχα δύο φάσεις μέσα από την περιοχή κι έριξε στο… καναβάτσο την Μπάτσκα Τόπολα.

Νωρίτερα ο Ελ Κααμπί έστειλε και δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα της σερβικής ομάδας, αλλά το γκολ δεν μέτρησε για οριακό οφσάιντ, που έδωσε τόσο ο βοηθός διαιτητής, όσο και το VAR.

Άγιαξ – ΑΕΚ: «Καυτό» πρώτο 20λεπτο με τρία γκολ

To παιχνίδι της ΑΕΚ με τον Άγιαξ έχει εντυπωσιακό ρυθμό στα πρώτα 20 λεπτά, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν στο 5΄χάρη στον Άκπομ, την Ένωση να ισοφαρίζει στο 11΄με τον Λιβάι Γκαρσία και τον Τέιλορ στο 20ο λεπτό να δίνει ξανά προβάδισμα στους Ολλανδούς.

Ο Άγιαξ μπήκε μπροστά στο σκορ με τον Άκπομ να εκμεταλλεύεται την πολύ κακή έξοδο του Αθανασιάδη και με κεφαλιά στο 5ο λεπτό να κάνει το 1-0, δίνοντας στους Ολλανδούς το προβάδισμα.

Η απάντηση της ΑΕΚ ήταν άμεση, με τον Λιβάι Γκαρσία να σκοράρει το πρώτο του φετινό γκολ στην Ευρώπη, όταν ο 26χρονος επιθετικός αξιοποίησε την σέντρα του Ελίασον για να ισοφαρίσει η Ένωση σε 1-1.

Παρόλα αυτά, άλλο ένα λάθος στην «κιτρινόμαυρη» άμυνα είχε ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να περάσουν ξανά μπροστά στο σκορ, με τον Τέιλορ στο 20΄ να κάνει το 2-1 για τον «αίαντα»

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Ο ΠΑΟΚ έγινε η πρώτη ελληνική ομάδα με 16 βαθμούς σε ευρωπαϊκό όμιλο

Ο ΠΑΟΚ έγραψε ιστορία στην Ευρώπη, καθώς έγινε η πρώτη ελληνική ομάδα που συγκέντρωσε 16 βαθμούς σε ευρωπαϊκό όμιλο. Αήττητος στο Conference League ο Δικέφαλος του Βορρά.

Ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε μία ανεπανάληπτη πορεία στους ομίλους του Conference League. Ο Δικέφαλος του Βορρά τερμάτισε πρώτος στον όμιλο του, μετρώντας 5 νίκες και μόλις 1 ισοπαλία.

Με 16 βαθμούς, η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου μάζεψε 16 βαθμούς, επίδοση που αποτελεί την καλύτερη ελληνικής ομάδας στην Ευρώπη.

Ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε απευθείας στους “16” του Conference League, έχοντας νικήσει δύο φορές την ισχυρή Άιντραχτ Φρανκφούρτης και την Ελσίνκι και έχοντας παραχωρήσει έναν βαθμό στην Αμπερντίν στην Τούμπα.