Παναθηναϊκός – Μακάμπι Χάιφα 1-2: Ήττα για τους «πράσινους»

Δεχόμενος γκολ από τον Νταβίντ στο 20′, ο Παναθηναϊκός έπαιξε μονότερμα στη συνέχεια τη Μακάμπι Χάιφα, αλλά έχασε ένα… τσουβάλι γκολ για τη “χρυσή” ισοφάριση που τον έστελνε στο Conference League και οι Ισραηλινοί τον “σκότωσαν” σε μία αντεπίθεση με τον Τσέρι στο 74′. Ο Ιωαννίδης μείωσε στο φινάλε και έκανε “θρίλερ” το ματς στις καθυστερήσεις, αλλά οι “πράσινοι” δεν κατάφεραν να βρουν και ένα δεύτερο γκολ, γνωρίζοντας τον αποκλεισμό από τους Ισραηλινούς.

Το παιχνίδι

Η Μακάμπι Χάιφα ξεκίνησε επιθετικά το παιχνίδι και ο Παναθηναϊκός βρήκε χώρο για να “απειλήσει” μόλις στο τέταρτο λεπτό του αγώνα, με τον Αϊτόρ να κάνει ένα περίτεχνο κοντρόλ στον αέρα και να μπαίνει στην περιοχή των Ισραηλινών, αλλά να πλασάρει διαγώνια και να στέλνει την μπάλα άουτ.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Οι φιλοξενούμενοι “απάντησα” στο 13′ με ένα σουτ του Τσέρι που μπλόκαρε ο Λοντίγκιν, αλλά το παιχνίδι συνέχισε να έχει καλό ρυθμό και ευκαιρίες για γκολ. Στο 16′ ο Βιλένα έκλεψε την μπάλα και βγήκε στην επίθεση, αλλά παρότι είχε αρκετούς συμπαίκτες δίπλα του, προτίμησε ένα άστοχο σουτ λίγο έξω από την περιοχή της Μακάμπι Χάιφα.

Το γκολ ήρθε τελικά για τους Ισραηλινούς στο 20′, με τον Λοντίγκιν να κάνει κακή έξοδο πάνω στον Σένκεφελντ σε σέντρα από αριστερά και τον Νταβίντ να παίρνει ανενόχλητος την κεφαλιά για το 1-0 σε κενή εστία, “παγώνοντας” τη Λεωφόρο.

Ο Πιερό σκόραρε μάλιστα ξανά για τη Χάιφα αμέσως μετά, αλλά το γκολ δεν μέτρησε για φάουλ του σκόρερ στον Σένκεφελντ. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει στη συνέχεια και στο 31′ έφθασε κοντά στην ισοφάριση. Το τακουνάκι του Ιωαννίδη εξ επαφής όμως, μετά από γύρισμα από δεξιά, απέκρουσε με δυσκολία ο Κέουφ.

Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς πλησίασε στο γκολ και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, αλλά ο Παλάσιος δεν πρόλαβε να βάλει καλά το πόδι του στο γύρισμα του Χουάνκαρ, που είχε κάνει και εντυπωσιακή ντρίμπλα για να ελευθερωθεί από αριστερά.

Το 1-0 της Χάιφα διατήρησε έτσι το προβάδισμα πρόκρισης στο πρώτο ημίχρονο και ανάγκασε τον Παναθηναϊκό να “πιέσει” ακόμη περισσότερο στο δεύτερο μέρος. Οι “πράσινοι” έπαιξαν μονότερμα τη Χάιφα από τα πρώτα λεπτά και δημιούργησαν μεγάλες ευκαιρίες για ένα γκολ.

Στο 48′ όμως ο Παλάσιος σούταρε πάνω από τα δοκάρι, αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή, ενώ στο 52′ ο Γέντβαϊ με κεφαλιά μετά από κόρνερ, έστειλε την μπάλα σύριζα με το κάθετο δοκάρι. Ακόμη πιο κοντά έφθασαν οι γηπεδούχοι στο 64′, αλλά ο Αράο δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα εξ επαφής και προ κενής εστίας, μετά από κεφαλιά του Ιωαννίδη.

Ο Παναθηναϊκός είχε κλείσει την Χάιφα στην περιοχή της σε όλο αυτό το διάστημα, αλλά οι Ισραηλινοί κατάφεραν να “τελειώσουν” το ματς στην πρώτη τους αντεπίθεση στο 74′. Μετά από γύρισμα από αριστερά, ο Τσέρι σούταρε εξαιρετικά μέσα από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0 στο ματς.

Οι “πράσινοι” δεν τα παράτησαν και συνέχισαν να “πιέζουν”, χάνοντας ευκαιρίες για μπουν ξανά στη “μάχη” για την πρόκριση. Ο Ιωαννίδης σκόραρε τελικά μετά από κόρνερ στο 89′ και έκανε “θρίλερ” τα τελευταία λεπτά στη Λεωφόρο, αλλά το δεύτερο γκολ δεν ήρθε ποτέ. Ο Παναθηναϊκός αποκλείστηκε έτσι από τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, χάνοντας και την ευκαιρία να συνεχίσει στο Conference League, με τη Μακάμπι Χάιφα να παίρνει το “εισιτήριο” για τα play off της τρίτης διοργάνωσης της UEFA.