Ενημερώθηκε στις:

Μαρούσι – Ολυμπιακός 83-111

Ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός για ακόμη μία φορά και με τους Πίτερς (25 πόντους) και Κάνααν (23 πόντους, 7/8 τρίποντα) σε πολύ καλό βράδυ έφτασε σε μία άνετη επικράτηση με 111-83 κόντρα στο Μαρούσι εκτός έδρας, για να φτάσει στην 6η νίκη του σε 7 αγωνιστικές στην Basket League.

O Ολυμπιακός πραγματοποίησε την καλύτερη του εμφάνιση επιθετικά μέσα στη σεζόν και πήρε την μεγαλύτερη σε διαφορά νίκη που έχει πάρει στη φετινή σεζόν, με το +28 απέναντι στο Μαρούσι.

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, με το Μαρούσι να είναι άκρως ανταγωνιστικό.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με εύστοχο καλάθι του Ραντούλιτσα, πριν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των «ερυθρόλευκων» στην 1η περίοδο, Αϊζέια Κάνααν απαντήσει με τρίποντο. Το πρώτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε μία μάχη ανάμεσα στον Μπρίσκο του Αμαρουσίου και του Αμερικανού γκαρντ του Ολυμπιακού, με τους γηπεδούχους να μένουν στο ματς και να τελειώνουν το δεκάλεπτο μόλις στο -3 (21-24).

Στη δεύτερη περίοδο, με τον Χάρη Γιαννόπουλο να εκτελεί από τη γραμμή του τριπόντου το Μαρούσι διατηρήθηκε κοντά στο σκορ για περίπου τέσσερα λεπτά και μάλιστα προηγήθηκε με 33-32. Κάπου εκεί ο Ολυμπιακός με τους Παπανικολάου και Σίκμα να αλλάζουν τον ρυθμό του αγώνα, έκανε σερί 10-0 για να γίνει το σκορ 33-42. Ο Πίτερς με εύστοχο τρίποντο στη λήξη της περιόδου ανέβασε τη διαφορά στους 12 (41-53), που ήταν και η μεγαλύτερη για τον Ολυμπιακό στο ημίχρονο.