ΠΑΟΚ – Αμπερντίν 2-2: Δεν νίκησε αλλά πέρασε… και τώρα η πρωτιά

Ο ΠΑΟΚ έμεινε στο 2-2 με την Αμπερντίν και εξασφάλισε την ευρωπαϊκή του παρουσία και το Φλεβάρη, τώρα θα κυνηγήσει την πρωτιά στον όμιλο στα επόμενα παιχνίδια των ομίλων του Europa League. Τάισον (23′) και Σαμάτα (67′) τα γκολ του Δικεφάλου, Λόπες (14′) και Μακγκράθ (70′) των Σκωτσέζων.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου, «κατέβασε» τον ΠΑΟΚ με σύστημα 4-2-3-1, με τον Κοτάρσκι κάτω από τα δοκάρια, Εκόνγκ, Κουλιεράκη, Μπάμπα και τον αρχηγό Βιεϊρίνια στην τετράδα της άμυνας. Τσιγκάρας και Σβάμπ στον άξονα της μεσαίας γραμμής, με τους Τάισον, Ντεσπότοφ και Κωνσταντέλια, πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Μπράντον Τόμας.

Από την άλλη, ο Μπάρι Ρόμπσον, επέλεξε τους Ρος, Ντέβλιν, Μακένζι, Γκάρτενμαν, Ρούμπεζιτς, Γένσεν, Μακγκράθ, Μπάρον, Σάινι, Ντούνκαν και Λόπες, σε σύστημα 5-4-1.

Το παιχνίδι ξεκίνησε χωρίς κάτι το αξιόλογο στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να έχουν διάθεση αλλά να μην έχουν κάποια τελική προσπάθεια.

O ΠΑΟΚ είχε περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια του στην έναρξη του αγώνα, όμως αδυνατούσε να πατήσει με αξιώσεις στην περιοχή της Αμπερντίν και να απειλήσει. Οι Σκωτσέζοι περίμεναν πίσω από την μπάλα  και βρήκε δίχτυα στην πρώτη τελική της προσπάθεια στο ματς. Ο Ντέβλιν έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Κουλιεράκης απέτυχε να διώξει, με τη μπάλα να φτάνει στο ύψος της μικρής περιοχής και τον Λόπες να γυρίζει υπέροχα το σώμα του για να νικήσει με σουτ τον Κοτάρσκι, στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Δικέφαλος έφτασε στην ισοφάριση στην πρώτη μεγάλη του ευκαιρία στο παιχνίδι στο 23ο λεπτό. Ο Τάισον κινήθηκε κάθετα και τροφοδότησε τον Ντεσπόντοφ, ο Βούλγαρος γύρισε τη μπάλα εξαιρετικά θέλοντας να τον βρει και ο Βραζιλιάνος με ψύχραιμο δεξί πλασέ έστειλε τη μπάλα στην δεξιά γωνία της εστίας της Αμπερντίν, για το 1-1.

Στο δεύτερο μέρος, ο ΠΑΟΚ είχε κατοχή μπάλας κοντά στο 72% στα πρώτα 20 λεπτά και 2 τελικές, με την Αμπερντίν να έχει περάσει αναίμακτα τις ευκαιρίες των Κωνσταντέλια και Κουλιεράκη και να έχει παγώσει το ρυθμό.

Η πίεση του ΠΑΟΚ απέδωσε καρπούς στο 67ο λεπτό. Ο Τάισον έκανε το γέμισμα από τα αριστερά, ο Εκόνγκ πήρε την κεφαλιά και ο Σαμάτα, που είχε μπει στον αγώνα μόλις δύο λεπτά νωρίτερα, κέρδισε στον αέρα τους αμυντικούς της Αμπερντίν, για να κάνει το 2-2.

Τρία λεπτά μετά όμως, οι Σκωτσέζοι θα ισοφαρίσουν άμεσα. Ο Μακγκράθ εκτέλεσε απευθείας φάουλ και έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του Κοτάρσκι που δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Στο 76′ ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Κουλιεράκη όμως η φάση εξετάστηκε από το VAR για το αν υπήρχε επαφή του Μακγκράθ με τον Κουλιεράκη και το αν ήταν εκτεθειμένος ο διεθνής στόπερ όταν έφυγε η μπάλα από τα πόδια του Κωνσταντέλια. Οφσάιντ δεν υπήρχε, όμως ο VAR κάλεσε τον διαιτητή να δει τη φάση στο μόνιτορ θεωρώντας πως δεν υπήρχε παράβαση, με τον διαιτητή να συμφωνεί και να παίρνει πίσω την απόφαση που είχε πάρει για πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ.

Παρά τις ευκαιρίες που είχαν, οι Θεσσαλονικείς δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, αλλά πανηγύρισαν την πρόκριση στην επόμενη φάση και θα διεκδικήσει την πρωτιά του ομίλου στα επόμενα παιχνίδια.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (82′ Κεντζιόρα), Κουλιεράκης, Εκόνγκ, Μπάμπα (85′ Ράφα Σοάρες), Τσιγγάρας (65′ Οζντόεφ), Σβαμπ, Ντεσπόντοφ (82′ Ζίβκοβιτς), Κωνσταντέλιας, Τάισον, Τόμας (65′ Σαμάτα).

Αμπερντίν: Ρος, Ντέβλιν, Μακένζι, Γκάρτενμαν, Ρούμπεζιτς, Γένσεν, Μακγκράθ (79′ Μιόφσκι), Μπάρον, Σίνι (61′ Πολβάρα), Ντάνκαν (61′ Χέιζ), Λόπες (85′ Σόκλερ).