Τα σάρωσε όλα ο Παναθηναϊκός! 5-0 επί του Πανσερραϊκού

Χωρίς να… ιδρώσει ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 5-0 του Πανσερραϊκού στη Λεωφόρο στο πλαίσιο της 9ς αγωνιστικής της Superleague, επιστρέφοντας έτσι στα θετικά αποτελέσματα έπειτα από την ήττα το βράδυ της Πέμπτης κόντρα στην Ρεν.

Οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς φρόντισαν να «καθαρίσουν» από νωρίς την υπόθεση τρίποντο, μιας και τα δύο γκολ του Σπόραρ και το αυτογκόλ του Δεληγιαννίδη έφεραν τον Παναθηναϊκό με 3-0 μπροστά με την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτου.

Τσέριν (57′) και Μαντσίνι (77′) διαμόρφωσαν στην επανάληψη το τελικό 5-0 για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος πλέον στρέφει το βλέμμα του στην εκτός έδρας αποστολή στην έδρα της Λαμίας (4/11).

Πως παρατάχθηκαν

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς επέλεξε σύστημα 4-2-3-1, με τον Λοντίγκιν κάτω από το τέρμα και τους Κώτσιρα, Σένκεφελντ, Αράο και Μλαντένοβιτς τετράδα στην άμυνα. Ρούμπεν και Βιλένα στον άξονα, με τους Παλάσιος-Βέρμπιτς στα άκρα και τον Μπερνάρ πίσω από τον Σπόραρ που πήρε θέση στην κορυφή της επίθεσης.

Η 11αδα του Πανσερραϊκού: Χόβαν, Μπέργκστρομ, Αυλωνίτη, Δεληγιαννίδη, Μορέιρα, Στάικο, Ουεντραογκό, Πηλέας, Τόμας, Χατζηστραβό και Άλεξιτς.

Καλύτερη αρχή δεν θα φανταζόταν ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς και οι παίκτες του, με το τριφύλλι να «ξεκλειδώνει» την άμυνα του Πανσερραϊκού μόλις 45 δευτερόλεπτα μετά το πρώτο σφύριγμα του Φωτιά.

Πιο συγκεκριμένα ο Ρούμπεν Πέρεθ πέρασε μια τρομερή μπαλιά στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων, με τον Σπόραρ να γίνεται αποδέκτης της μπάλας και με σουτ στη κίνηση να την στέλνει στα δίχτυα.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με την συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου έφτασε και σε ένα δεύτερο γκολ.

Ο Παλάσιος έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, με τον Δεληγιαννίδη στην προσπάθεια του να κόψει προ του Βέρμπιτς να στέλνει άθελα του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Προσπάθησε να βγάλει αντίδραση ο Πανσερραϊκός

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία δεν έδειξε να πτοείται από τα δύο γρήγορα γκολ του τριφυλλιού, προσπαθώντας να πετύχει το τέρμα που θα την έβαζε ξανά στην διεκδίκηση του ματς.

Και θα μπορούσε να το έχει πετύχει σε δύο περιπτώσεις με πρωταγωνιστή τον Άλεξιτς . Αρχικά στο 15’ ο Σέρβος φορ έκανε ωραία προσπάθεια εντός περιοχής, με του σουτ που επιχείρησε να διώχνει εντυπωσιακά ο Λοντίγκιν.

Δέκα λεπτά αργότερα ο φορ των Σερραίων απείλησε ξανά, ωστόσο η προσπάθεια του πέρασε αρκετά ψηλά από την εστία του Παναθηναϊκού.

Αναγκαστική αλλαγή για τον Παναθηναϊκό

Στο 20’ ο Βιλένα έπεσε στον αγωνιστικό χώρο σφαδάζοντας από τους πόνους, έπειτα από την κόντρα που έβαλε με αντίπαλο του. Ο Ολλανδός επέστρεψε στο ματς, ωστόσο λίγα λεπτά αργότερα έπεσε ξανά στον αγωνιστικό χώρο με την θέση του να παίρνει ο Τσέριν.

Ο Σπόραρ «σφράγισε» το τρίποντο από τα 11 βήματα

Στο 43’ ο Παναθηναϊκός κέρδισε πέναλτι με τον Μπέργκχοστ να ανατρέπει τον Σπόραρ σε προσπάθεια του Σλοβένου σε τετ α τετ. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση νικώντας τον Χόβαν για το 3-0.

Με δέκα παίκτες ο Πανσερραϊκός

Στο 45’ οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν, με τους Σερραίους να μένουν με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Ουεντραόγκο, ο οποίος τράβηξε από την φανέλα τον Σπόραρ βλέποντας την δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Κοντά στο 4-0 με τον Βέρμπιτς

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Παναθηναϊκός έφτασε μια ανάσα στο 4-0 με… δράστη τον Βέρμπιτς, ο οποίος σημάδεψε μέσα σε λίγα λεπτά δύο φορές το οριζόντιο δοκάρι του Χόβαν.

Τσέριν και Μαντσίνι διαμόρφωσαν το 5-0

Στην επανάληψη το σκηνικό της αναμέτρησης δεν άλλαξε με τον Παναθηναϊκό να διαχειρίζεται με σχετική ευκολία το ισχυρό υπέρ του προβάδισμα. Στο 57΄ ο Τσέριν πρόσθεσε και αυτός το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ με σουτ εντός περιοχής.

20 λεπτά αργότερα το τριφύλλι έφτασε και σε ένα πέμπτο τέρμα με τον Μαντσίνι να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενω, έπειτα από το εξαιρετικό γύρισμα του Βαγιαννίδη από τα δεξιά.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Σένκεφελντ (71′ Ζέκα), Αράο (46′ Γεντβάι), Μλαντένοβιτς (46′ Βαγιαννίδης), Πέρεθ, Βιλένα (26′ Τσέριν), Μπερνάρ, Παλάσιος, Βέρμπιτς, Σπόραρ.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Χόβαν, Μπέργκστρομ, Αυλωνίτης, Δεληγιαννίδης (84′ Μπαϊρόβιτς), Μορέιρα, Στάικος (64′ Θυμιάνης), Ουεντραογκό, Πηλέας, Τόμας (63′ Μασκανακης), Χατζηστραβός (63′ Μασαρίποφ), Άλεκσιτς (78′ Μούργος).