European Open: Eκτός τελικού ο Τσιτσιπάς - Τον "κατατρόπωσε" με 2-0 ο Φιλς

Εκτός τελικού στο European Open της Αμβέρσας άφησε τον Στέφανο Τσιτσιπά ο Άρθουρ Φις.

Ο 19χρονος Γάλλος τενίστας που έχει φτάσει στο Νο38 της παγκόσμιας κατάταξης, ενώ ήταν στο Νο251 στις αρχές του 2023,  "μπλόκαρε" τον Έλληνα πρωταθλητή και τον απέκλεισε με 7-6 (5), 7-6 (4)  στον ημιτελικό.

Αυτός θα είναι ο 2ος τελικός στο 2023 (και στην καριέρα του) για τον Φις αφού είχε κερδίσει τον τίτλο και στη Λυόν.

Ο Τσιτσιπάς από την άλλη κοιτάζει πλέον το διπλό αλλά και τη Βιέννη όπου θα ξεκινήσει σε λίγες ημέρες απέναντι στον Τιμ.

Ο αγώνας

Στο 1ο σετ οι δύο παίκτες πάλεψαν για να "σπάσουν" ο ένας το σερβίς του άλλου. Στο 11ο γκέιμ ο Φις έσβησε μπρέικ πόιντ του Τσιτσιπά για το 6-5 και ο Έλληνας έστειλε το σετ στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο Φις προσπέρασε (2-1) με μίνι μπρέικ αλλά ο Τσιτσιπάς το πήρε πίσω για το 2-2.

Με νέο μίνι μπρέικ ο Γάλλος έφτασε στο 4-3 όμως πάλι το πήρε πίσω ο Έλληνας για το 4-4. Ο Φις με το 3ο του σετ πόιντ έκλεισε το σετ στο 7-6 (5).

O Γάλλος ξεκίνησε με τριπλό μπρέικ πόιντ στο 2ο σετ. Ο Έλληνας έσβησε 2 μπρέικ πόιντ αλλά με αβίαστο λάθος έδωσε το μπρέικ στον αντίπαλό του (1-0).

Ο Φις έσβησε 2 μπρέικ πόιντ (5ο) του Τσιτσιπά και έφτασε στο 2-0. Ο Έλληνας μείωσε σε 2-1 με την Πάουλα Μπαντόσα να τον χειροκροτά, όμως ο Γάλλος πήγε παίζοντας σπουδαία στο σερβίς του στο 3-1.

Με δύο love service game έγινε το 4-3 και ο Φις με δυσκολία έκανε το 5-3. Το 10ο γκέιμ ήταν φανταστικό. Ο Γάλλος έσβησε 3 μπρέικ πόιντ αλλά ο Έλληνας με το 4ο τα κατάφερε πήρε πίσω το μπρέικ και ισοφάρισε σε 5-5.

O Τσιτσιπάς προσπέρασε (6-5) αλλά και αυτό το σετ κρίθηκε στο τάι μπρέικ. Εκεί ξεκίνησε με μίνι μπρέικ (1-0) ο Φις και με άσο πήγε στο 2-0.

Ο Γάλλος έκανε το 5-1 και ο Έλληνας πήρε πίσω το ένα από τα δύο μίνι μπρέικ για το 5-2. Μείωσε σε 5-4 όμως ο Φις έφτασε σε διπλό ματς πόιντ (6-4).

Με την πρώτη ευκαιρία έκλεισε το παιχνίδι με 7-6 (4) και θα παίξει την Κυριακή με τπν Αλεξάντερ Μπούμπλικ.