Σάκκαρη

Η Σάκκαρη προκρίθηκε στους ημιτελικούς του Λινζ - Έκανε την ανατροπή μετά την ισοπαλία

Στο πρώτο σετ, το Νο7 του κόσμου χρειάστηκε ένα break για να φτάσει εύκολα στην κατάκτησή του. Στο δεύτερο παίχτηκε το απόλυτο θρίλερ, καθώς η Σάκκαρη είχε προβάδισμα με 5-4 και σέρβιρε για το ματς. Η Κροάτισσα της έσπασε το σερβίς όμως, και ισοφάρισε, γλιτώνοντας στη συνέχεια τρία break point.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Τελικά, οι διαφορές τους θα λύνονταν στο tie break, όπου η Βέκιτς βρέθηκε με τρία set point για να στείλει το ματς σε τρίτο σετ (6-3). Η Σάκκαρη τα έσβησε, όπως έσβησε και άλλα δύο set point της αντιπάλου της στη συνέχεια, για να πάρει τρεις συνεχόμενους πόντους και με σκορ 10-8 να κερδίσει το tie break και μαζί την πρόκριση στα ημιτελικά.

Εκεί, ο δρόμος είναι… ορθάνοιχτος για τον τελικό, αφού αντίπαλός της θα είναι μία εκ των Τόσον (Δανία, Νο141) και Μάρτιτς (Κροατία Νο34), αμφότερες βατές για την Ελληνίδα τενίστρια.