Ολυμπιακός–ΟΦΗ 2-1: Νίκη με ανατροπή και ήρωα τον Ελ Αραμπί

Ο ΟΦΗ προηγήθηκε στο σκορ με τον Ντίκο και είδε να του ακυρώνεται ένα δεύτερο γκολ για οφσάιντ, πριν πάρει… μπρος ο Ολυμπιακός, για να πετύχει την ολική ανατροπή με Μπακαμπού και Ελ Αραμπί να βρίσκουν τα δίχτυα. Οι Πειραιώτες μείωσαν έτσι τη διαφορά από την κορυφή της Super League 1 στους τρεις βαθμούς, έστω και με ένα παιχνίδι περισσότερο από τον Παναθηναϊκό.

Το παιχνίδι

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο ματς και ο ρυθμός ήταν καλός από τα πρώτα λεπτά. Ο ΟΦΗ έδειξε από νωρίς διάθεση να επιτεθεί και ήταν αυτός που κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 19ο λεπτό, με τον Ντίκο να νικάει τον Πασχαλάκη από γύρισμα του Τοράρινσον και να “γράφει” το 1-0 στο ματς.

Ο Ολυμπιακός πίεσε στη συνέχεια για την ισοφάριση, αλλά ήταν και πάλι οι Κρητικοί αυτοί που έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα, με τον Τζου να σκοράρει από κοντά, αλλά το γκολ να ακυρώνεται ως οφσάιντ. Οι Πειραιώτες γλίτωσαν έτσι ένα δεύτερο… σοκ και μπόρεσαν να αντιδράσουν στο 40′ με τον Χάμες Ροντρίγκες να εκτελεί ένα φάουλ και τον Μπακαμπού να ισοφαρίζει με κεφαλιά.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Οι δύο ομάδες πήγαν έτσι ισόπαλες στα αποδυτήρια, με τον Ολυμπιακό να είναι ακόμη πιο επιθετικός στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Μπιέλ έχασε όμως δύο απίθανες ευκαιρίες και ο Μανδάς είπε “όχι” και σε ένα σουτ του Χουάνγκ στο 67′, στέλνοντας την μπάλα και στο οριζόντιο δοκάρι. Ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ σταμάτησε και τον Ροντινέι λίγο αργότερα, αλλά ο Ελ Αραμπί έλυσε τελικά το… γόρδιο δεσμό. Στο 76′ και στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, μετά την είσοδό του στο ματς ως αλλαγή, ο Μαροκινός “killer” την έστειλε στα δίχτυα από το γύρισμα του Εμβιλά και έκανε το 2-1 για τον Ολυμπιακό.

Οι Κρητικοί δεν τα παράτησαν και θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν ξανά το ματς, αλλά ο Πασχαλάκης νίκησε σε τετ-α-τετ τόσο τον Γρόνινγκεν, όσο και τον Μπάκιτς στα τελευταία λεπτά. Το σκορ δεν άλλαξε έτσι και ο Ολυμπιακός πανηγύρισε τη νίκη επί του ΟΦΗ, στην 20η αγωνιστική της Super League 1.

Οι συνθέσεις στο Ολυμπιακός – ΟΦΗ

Ολυμπιακός: Πασχαλάκης, Ροντινέι, Παπασταθόπουλος (85’ Σισέ), Ρέτσος, Ρέαμπτσιουκ (75’ Ραμόν), Εμβιλά, Ιν Μπομ, Χάμες (85’ Σαμασέκου), Μπιέλ, Γκάρι Ροντρίγκες (65’ Μασούρας), Μπακαμπού (75’ Ελ Αραμπί)

ΟΦΗ: Μανδάς, Λάρσον, Τοράρινσον (82’ Τσιλιανίδης), Βούρος, Διαμαντής, Πασαλίδης, Λουίς Περέα, Ντιουσέ (82’ Μοσκέρα), Μεσάκ Τζου (55’ Γκρόνινγκ), Τοράλ (71’ Μπάκιτς), Ντίκο (71’ Μπαλογιάννης).