euroleague

Euroleague: Στην κορυφή ο Ολυμπιακός με κυριαρχία απέναντι της Ρεάλ

Ο Ολυμπιακός μπήκε με δυναμισμό στο ματς και έχοντας ως κορυφαίο στα πρώτα λεπτά τον Γουόκαπ ξέφυγε με 9-6. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιζαν πολύ καλή άμυνα και κρατούσαν χαμηλά τη Ρεάλ, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση με Σλούκα και Παπανικολάου για το 14-8. Η Ρεάλ βρήκε συνεχόμενους πόντους με τον Ταβάρες και μείωσε στους 2 (14-12), όμως ο Ολυμπιακός και πάλι με τον Γουόκαπ ξέφυγε για πρώτη φορά με 7 (19-12). Τελικά, ένα τρίποντο του Χεζόνια διαμόρφωσε το τελικό 19-15 του πρώτου δεκαλέπτου.

Η Ρεάλ ξεκίνησε πιο συγκεντρωμένη τη δεύτερη περίοδο και με σερί 5-0 δια χειρός Χεζόνια την έφερε μπροστά (19-20). Οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε… ρεσιτάλ αστοχίας από τα 6.75, με τον Σλούκα να σπάει επιτέλους το ρόδι και να φέρνει τον Ολυμπιακό και πάλι μπροστά (24-22). Ο ΜακΚίσικ με γκολ φάουλ έφερε και πάλι την ομάδα του Μπαρτζώκα στο +5 (27-22). Η ομάδα του Τσους Ματέο προσπάθησε να βγάλει αντίδραση με Γιουλ και Ταβάρες, ο Λαρεντζάκης όμως έβαλε δύο και έφτιαξε άλλους δύο για το 33-28. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τρίποντο του κορυφαίου Γουόκαπ στη λήξη για το 36-28.

Ο Ολυμπιακός πολύ γρήγορα στο δεύτερο ημίχρονο με καλάθι του Βεζένκοφ βρέθηκε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (40-30). Η Ρεάλ διά χειρός Κοζέρ έτρεξε ένα γρήγορο 5-0, μειώνοντας σε 40-35, με τον Βεζένκοφ να απαντάει με γκολ φάουλ για το 43-35. Η Ρεάλ επανήλθε με τον Μούσα στους 5 (45-40), όμως οι γηπεδούχοι με καλάθι του Γουόκαπ και απίστευτο τρίποντο του Κάνααν πήγαν για πρώτη φορά στο +12 (52-40). Τελικά, η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με πανομοιότυπα καλάθια από Σλούκα και Χεζόνια για το 54-44.

Η Ρεάλ προσπαθούσε στο πρώτο μισό της τέταρτης περιόδου να επιστρέψει, όμως ο Ολυμπιακός έπαιζε καταπληκτική άμυνα και έβρισκε λύσεις επιθετικά με ΜακΚίσικ και Μπλακ, παραμένοντας στο +12 (60-48), πριν ο Σλούκας με μεγάλο καλάθι γράψει το +13 (63-50). Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός δεν απειλήθηκε και τελικά έφτασε στη μεγάλη νίκη με 73-60.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 36-28, 54-44, 73-60