Μονακό – Ολυμπιακός 64-60: Πάλεψαν αλλά δεν τα κατάφεραν οι ερυθρόλευκοι από την ομάδα του Τζέιμς

Η Μονακό έκανε ένα τραγικό πρώτο δεκάλεπτο, αλλά αντέδρασε. Ο Ολυμπιακός έκανε πολλά λάθη στο δεύτερο ημίχρονο στο Πριγκιπάτο, έμεινε… ζωντανός μέχρι το φινάλε του, αλλά τελικά ηττήθηκε με 64-60, σε ματς για την 18η αγωνιστική της Euroleague. Το 2/2 έκανε η ομάδα του Μάικ Τζέιμς κόντρα στους Πειραιώτες, στην κανονική περίοδο!

Ο… κακός του δαίμονας! Κάνοντας πολλά λάθη και έχοντας αστοχία, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 64-60 στο Μόντε Κάρλο από τη Μονακό, σε ματς για την 18η αγωνιστική στη Euroleague, χάνοντας για δεύτερη φορά μέσα στη σεζόν από τους Μονεγάσκους. Στο 11-7 πλέον το ρεκόρ των Πειραιώτών – στο 12-6 αυτό των γηπεδούχων.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Ο κορυφαίος παίκτης του Ολυμπιακού φέτος, Σάσα Βεζένκοφ, έμεινε στους 4 πόντους με 0/4 τρίποντα (είχε 8 ριμπάουντ). Ο Άλεκ Πίτερς ήταν ό,τι καλύτερο είχαν να επιδείξουν οι «ερυθρόλευκοι» (12π., με 3/4 τρίποντα). Ο Σλούκας πέτυχε 10 πόντους με 1/4 τρίποντα και 4 ασίστ, ενώ 0/4 τρίποντα είχε ο Ουόκαπ και 1/5 ο Κέιναν. Ο Φαλ με 9 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν επιδραστικός κυρίως στο α΄ μέρος.

Ο Μάικ Τζέιμς (19π. με 4/9 τρίποντα και… 7 λάθη) άργησε να… μπει στο ματς, το έπραξε με τρία διαδοχικά τρίποντα στη 2η περίοδο, σίγησε στην 3η και ξαναμίλησε μόνο στο τέλος. «Ζημιά» στην ομάδα του Πειραιά έκανε ο Άλφα Ντιαλό με 16 πόντους.

Πλέον, ο Ο Ολυμπιακός θα ταξιδέψει στην Ιταλία, για μία ακόμη εκτός έδρας αναμέτρηση, απέναντι στη Βίρτους Μπολόνια, την Πέμπτη (12/1, 21:30), ολοκληρώνοντας με αυτό τον τρόπο την “διαβολοβδομάδά” του.

Το ματς

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν νευρικό και άστοχο για Ολυμπιακό και Μονακό. Οι “ερυθρόλευκοι” όμως πήραν… μπρος και σκόραραν με τους Βεζένκοφ και Παπανικολάου (11-4), την ώρα που ο Γουόκαπ προσπαθούσε να μην αφήσει τον Τζέιμς να “ανασάνει”. Ο Μοτεγιούνας ήταν ο μοναδικός που “πλήγωνε” το καλάθι της ελληνικής ομάδας, με τους γηπεδούχους να δυσκολεύονται πολύ να σκοράρουν και να κάνουν λάθη. Ο Φαλ ανέλαβε στη συνέχεια να “οδηγήσει” τους “ερυθρόλευκους”, όπως έκανε και ο Χολ για την ομάδα του Πριγκιπάτου (αμυντικά κυρίως). Οι Πειραιώτες ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 20-8!

Η Μονακό συνέχισε να κάνει λάθη και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την άμυνα του Ολυμπιακού να παίζει σημαντικό ρόλο. Οι πρώτοι πόντου του Μάικ Τζέιμς (τρία τρίποντα) έβαλαν… φωτιά στο ματς κι έριξαν τη διαφορά (19-27 το σκορ). Οι περιφερειακοί των γηπεδούχων “ζεστάθηκαν”, όπως και ο Πίτερς των Πειραιωτών. Το μομέντουμ όμως ήταν για την ομάδα του Ομπράντοβιτς, που πήρε… φόρα κι έφτασε στο -3 (31-34 το σκορ του ημιχρόνου).

Οι δυο ομάδες έδειξαν μεγάλη βιασύνη στις επιθετικές τους προσπάθειες στην τρίτη περίοδο κι έτσι ήταν άστοχες. Ο Ολυμπιακός έκανε αρκετά λάθη, η Μονακό ήταν πιο καλή αμυντικά, έβγαλε ενέργεια και κατάφερε να δημιουργήσει μια μικρή διαφορά (43-39). Η ομάδα του Μπαρτζώκα πέτυχε μόλις 8 πόντους στο δεκάλεπτο, αλλά αυτό ήταν αρκετό για να την κρατήσει κοντά στο σκορ (46-42).

Ο Ολυμπιακός έκανε την τελική του “επίθεση” στην τελευταία περίοδο, αλλά η Μονακό έδειξε να κρατάει τη μικρή διαφορά που είχε φτιάξει μέχρι τα μέσα της. Οι “ερυθρόλευκοι” όμως έφτασαν στο -1 (52-51) πέντε λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, ενώ τρία πριν το φινάλε έγινε το 53-53. Οι Πειραιώτες έκαναν βιαστικές επιθέσεις, αλλά έμειναν… ζωντανοί με το τρίποντο του Πίτερς (59-56), ενώ αυτό του ΜακΚίσικ έφερε και πάλι στα ίσα το ματς (59-59).

Ο Τζέιμς έκανε με δύσκολο καλάθι το 61-59, ο Σλούκας αστόχησε από την κορυφή της ρακέτας, ο Ντιαλό ευστόχησε σε μια από τις δυο βολές που είχε, όπως και ο Σλούκας (στην δεύτερη του χάθηκε το ριμπάουντ και η κατοχή της μπάλας) και ο Μάικ Τζέιμς με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό διαμόρφωσε το τελικό 64-60 υπέρ των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 8-20, 31-34, 46-42, 64-60

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 2 (3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Οκομπό 6 (1/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Μπλόσομγκεϊμ 1, Μακουντού 9 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Ντιάλο 16 (2/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/7 βολές, 3 ριμπάουντ), Μοτιεγιούνας 6 (3/3 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Ουαταρά 3 (1), Χολ 2, Τζέιμς 19 (3/9 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 7 λάθη)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (0/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Κάναν 3 (0/2 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Λαρεντζάκης 2, Φαλ 9 (3/4 δίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Σλούκας 10 (0/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/10 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Βεζένκοβ 4 (2/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Παπανικολάου 7 (1), Πίτερς 12 (4/5 τρίποντα), Μπλακ 7 (3/4 δίποντα, 1/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), ΜακΚίσικ 6 (1/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μονακό: 13/28 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 11/17 βολές, 42 ριμπάουντ (31 αμυντικά – 11 επιθετικά), 11 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 19 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 12/26 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 12/21 βολές, 42 ριμπάουντ (31 αμυντικά – 11 επιθετικά), 16 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 15 λάθη