Κύργιος – Τσιτσιπάς 3-1: Τον απέκλεισε από τη συνέχεια του Wimbledon με ανατροπή

Ο Νικ Κύργιος (νο 40 στην παγκόσμια κατάταξη) ήταν ο μεγάλος νικητής της… ματσάρας κόντρα στον Στέφανο Τσιτσιπά με 3-1 σετ (6-7, 6-4, 6-3. 7-6) κι έτσι έφτασε τις τέσσερις νίκες κόντρα στον Έλληνα πρωταθλητή έναντι μιας του νο 5 στον κόσμο.

Στέφανος Τσιτσιπάς και Νικ Κύργιος κράτησαν το σερβίς τους στα πρώτα game του ματς, έστω και με δυσκολία. Στη συνέχεια όμως ο Αυστραλός πρωταθλητής με ελληνικές «ρίζες» πήρε με ευκολία τα δικά του game και προσπάθησε να πιέσει το Νο 5 στην παγκόσμια κατάταξη για το break, χωρίς όμως να τα καταφέρει.

Ο Έλληνας πρωταθλητής βελτίωσε το δικό του σερβίς, οι δυο αθλητές οδήγησαν το σετ στο τάι μπρέικ (6-6), με τον Τσιτσιπά να παίζει με… καθαρό μυαλό και να παίρνει το πρώτο σετ μετά από 51 λεπτά (7-2).

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έδειξε και στο δεύτερο σετ πως είχε προετοιμάσει πολύ καλά το ματς στο μυαλό του, την ώρα που ο Κύργιος διαμαρτυρόταν στον διαιτητή, αλλά έπαιρνε τα game που είχε το σερβίς. Αν και έδειξε να βιάζεται, ο Ελληνοαυστραλό έκανε το break στο πιο κρίσιμο σημείο (10ο game), φτάνοντας στο 6-4 μετά από 39 λεπτά.

Το τρίτο σετ εξελίχθηκε ιδανικά για τον Νικ Κύργιο. Ο Ελληνοαυστραλός χάλασε τη συγκέντρωση και την ψυχραιμία του Στέφανου Τσιτσιπά, έκανε break και έφτασε αρχικά στο 4-1 στα game και τελικά στο 6-3, μετά από 37 λεπτά, κάνοντας βήμα πρόκρισης (2-1 μπροστά στα σετ).

Το 8ο game ήταν τρομερό, με τον Στέφανο Τσιτσιπά να πλησιάζει το break, προηγούμενος με 40-0 και τον Κύργιο να “πυροβολεί” με το σερβίς του και να κάνει το 4-4 στα game. Ο Έλληνας πρωταθλητής έχασε set point και δέχθηκε την ισοφάριση (5-5), έφτασε όμως στο 6-5, έβγαλε περισσότερη ενέργεια από τον αντίπαλο του, αλλά είδε τον Ελληνοαυστραλό να στέλνει το game στο τάι μπρέικ (6-6) και εκεί να κατακτά το σετ και τη νίκη (9-7).