Αθλητισμός
Ενημερώθηκε στις:

Τσιτσιπάς – Φοκίνα: Σαρωτική νίκη με 2-0 σετ - Τραγούδησε τον εθνικό ύμνο στο Μόντε Κάρλο

Ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε και φέτος (διαδοχική χρονιά) το τουρνουά, επικρατώντας στον τελικό του Αλεχάντρο Νταβίντοβιτς Φοκίνα με 2-0 σετ. 9ος τίτλος καριέρας για τον Έλληνα πρωταθλητή.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς… Βασιλιάς στο Πριγκιπάτο του Μονακό για δεύτερη διαδοχική χρονιά! Ο Έλληνας πρωταθλητής (Νο 5 στην παγκόσμια κατάταξη) έκανε το back to back στο 1000άρι τουρνουά της ATP, επικρατώντας στον τελικό του Αλεχάντρο Νταβίντοβιτς Φοκίνα με 2-0.

Να αναφέρουμε ότι αυτός είναι ο πρώτος ΑΤΡ τίτλος για τον Στέφανο Τσιτσιπά, μετά από 11 μήνες και συγκεκριμένα από το Μάιο του 2021 στη Λιόν και 90ς στην καριέρα του, λίγο πριν μπει στη “μάχη” για το φετινό Roland Garros.

Το ξέσπασμα και οι πανηγυρισμοί με την οικογένειά του

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε με 2-0 τον Νταβίντοβιτς Φοκίνα, κατέκτησε για δεύτερη σερί χρονιά το τουρνουά στο Μόντε Κάρλο και άκουσε από τα ηχεία των εγκαταστάσεων τον εθνικό μας ύμνο.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε από τον Πρίγκιπα Αλβέρτο το… στέμμα στο ATP Masters 1000 Rolex Monte-Carlo, έχοντας νωρίτερα επικρατήσει του Αλεχάντρο Νταβίντοβιτς Φοκίνα με 2-0 σετ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ανέβηκε στο βάθρο, πήρε την κούπα του νικητή και στη συνέχεια άκουσε τον εθνικό ύμνο, τον οποίο και… σιγοτραγούδησε.

Ο “αναγεννημένος” στην χωμάτινη επιφάνεια Έλληνας πρωταθλητής ήρθε στο Πριγκιπάτο με στόχο να υπερασπιστεί τον τίτλο του και το κατάφερε με τον πλέον εμφατικό τρόπο, στον 20ό τελικό της καριέρας του. Με το σημερινό έφτασε τους 8 τίτλους, ενώ ήταν ο πρώτος μετά από 11 μήνες και την κατάκτηση του τροπαίου στη Λιόν.

Δευτερόλεπτα μετά τη λήξη του νικηφόρου τάι μπρέικ και αφού συνεχάρη τον Φοκίνα για την προσπάθεια του, ο Στέφανος Τσιτσιπάς γονάτισε στον αγωνιστικό χώρο… ξεσπώντας με αυτό τον τρόπο και στη συνέχεια πήγε και αγκάλιασε τους δικούς του ανθρώπους, που βρέθηκαν στην εξέδρα, πανηγυρίζοντας στο πλάι τους.