Κολύμβηση: "Μαγευτικός" ο Βαζαίος-Πανελλήνιο ρεκόρ στα 400μ. μικτή ατομική

Μεγάλο πανελλήνιο ρεκόρ στα 400μ. μικτή ατομική σε 25άρα πισίνα σημείωσε ο Ανδρέας Βαζαίος στη Νάπολη, κατά τη διάρκεια του 11ου φετινού μίτινγκ της International Swimming League. Ο κολυμβητής της Νέας Ιωνίας κατέλαβε την τρίτη θέση της κούρσας με 4:03.37, καταρρίπτοντας το 4:05.08 του Γιάννη Δρυμωνάκου, το οποίο «άντεχε» από τις 14 Δεκεμβρίου του 2007, όταν ο παλαίμαχος πρωταθλητής είχε πάρει το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό του Ντέμπρετσεν.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Λίγη ώρα νωρίτερα, ο Βαζαίος είναι μετάσχει και στα 100μ. μικτή ατομική, όπου πήρε τη δεύτερη θέση με 51.88, πίσω από τον Ιταλό Μάρκο Ορσι (51.62). Με την πολύτιμη βοήθεια του Ελληνα πρωταθλητή, η DC Trident αναδείχθηκε νικήτρια του αγώνα με 506 βαθμούς και πήρε την πρόκριση για τα πλέι-οφ της ISL, μαζί με την Iron που κατετάγη δεύτερη με 497β. Εκτός… νυμφώνος έμειναν οι NY Breakers (388,5β.) και οι Tokyo Frog Kings (385,5β.).

Τα πλέι-οφ του επαγγελματικού πρωταθλήματος θα γίνουν τον Νοέμβριο στο Αϊντχόφεν, με τη συμμετοχή και των Απόστολου Χρήστου και Αννας Ντουντουνάκη, που αγωνίζονται με τους LA Current. Πριν από αυτούς τους αγώνες, οι τρεις Ελληνες κολυμβητές θα μετάσχουν στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25άρας πισίνας του Καζάν (2-7 Νοεμβρίου), με πολλές πιθανότητες διάκρισης.