Ενημερώθηκε στις:

Euro 2020: Ξεκίνησαν με ισοπαλία οι δυο ομάδες: Ελβετία-Ουαλία 1-1

Η Ελβετία ήταν καλύτερη, προηγήθηκε αλλά δεν κατάφερε να νικήσει την Ουαλία, στο ξεκίνημα των υποχρεώσεών τους στο Euro 2020.

Το παιχνίδι άρχισε με τις δύο ομάδες να απειλούν με δύο κεφαλιές στο πρώτο 15λεπτο. Αρχικά η Ελβετία με τον Μπαμπού, στη συνέχεια η Ουαλία με τον Μουρ. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, όμως, οι Ελβετοί πήραν τον έλεγχο και στο 20′ πλησίασαν στο γκολ με τον Σαρ, το τακουνάκι του οποίου απέκρουσε ενστικτωδώς ο Γουόρντ.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου ήταν η σειρά του Σεφέροβιτς να απειλήσει σε 2-3 περιπτώσεις με σουτ που έφυγαν άουτ, με τη φάση του 45ου λεπτού ειδικά να είναι μεγάλη ευκαιρία. Η Ελβετία συνέχισε δυνατά και στο β’ μέρος, χάνοντας νέα μεγάλη φάση στο 49′ με τον Εμπολό να βγαίνει απέναντι από τον Γουόρντ αλλά να… ηττάται στη μονομαχία τους, για να έρθει τελικά το γκολ λίγα δευτερόλεπτα μετά: Κόρνερ του Σακίρι, κεφαλιά του Εμπολό και η μπάλα στα δίχτυα (0-1).

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Έχοντας πάρει, πλέον, το προβάδισμα, η Ελβετία έριξε ρυθμό στη συνέχεια και τελικά το πλήρωσε, αφού στο 74′ ο Μουρ με γυριστή κεφαλιά έκανε το 1-1. Αποτέλεσμα που έμεινε ως το τέλος, παρά τις προσπάθειες των Ελβετών για το δεύτερο γκολ που θα τους έδινε τη νίκη.

Ουαλία: Γουόρντ, Ρόμπερτς, Ροντόν, Μεφάμ, Ντέιβις, Μορέλ, Αλεν, Ράμσεϊ (93′ Αμπαντού), Τζέιμς (75′ Μπρουκς), Μπέιλ, Μουρ.

Ελβετία: Ζόμερ, Ελβέντι, Σαρ, Ακάντζι, Μπαμπού, Τζάκα, Φρόιλερ, Ροντρίγκες, Σακίρι (66′ Ζακάρια), Εμπολό, Σεφέροβιτς (84′ Γκαβράνοβιτς).