Ολυμπιακός

Ολυμπιακός-ΑΕΚ 2-0: Δύο γκολ του Μπρούμα έκριναν το παιχνίδι

«Ερυθρόλευκο» βάφτηκε το ντέρμπι στο Φάληρο. Με δύο γκολ του Μπρούμα (ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή) στο δεύτερο μέρος (50 και 92') ο πρωταθλητής Ολυμπιακός επικράτησε της ΑΕΚ με 2-0 και βλέπει πλέον τη ρεβάνς Κυπέλλου με τον ΠΑΣ Γιάννινα για την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου.

Η ΑΕΚ, που προδόθηκε για ακόμα μια φορά από την άμυνά της, είδε τη διαφορά της από τον πέμπτο Παναθηναϊκό να μειώνεται στους τέσσερις βαθμούς, στη μάχη για το ευρωπαϊκό εισιτήριο. Στο πρώτο μέρος η Ένωση πάταγε καλά, βγάζοντας ενέργεια, αλλά δεν είχε σωστές επιλογές στην τελική ενέργεια. Οι αλλαγές του Μαρτίνς στο δεύτερο μέρος έδωσαν ώθηση στον Ολυμπιακό που έφτασε στη νίκη, με την ΑΕΚ να φεύγει για άλλη μια φορά ηττημένη σε ένα ντέρμπι.

Έτσι ξεκίνησαν Μαρτίνς και Χιμένεθ

Παρότι ο Πέδρο Μαρτίνς είχε δοκιμάσει σχηματισμό με τετράδα στην άμυνα, τελικά επέλεξε το 3-4-3 για τον Ολυμπιακό κόντρα στην ΑΕΚ. Ο Κρίστινσον ξεκίνησε στην εστία, οι Χολέμπας, Παπασταθόπουλος και Σεμέδο στο κέντρο της άμυνας, με τον Ρέαμπτσιουκ στην αριστερή πλευρά και τον Ανδρούτσο στη δεξιά. Στον άξονα ξεκίνησε ο Μπουχαλάκης με τον Τιάγκο Σίλβα, ενώ η τριάδα στην επίθεση αποτελούνταν από τους Φορτούνη και Μασούρα στα άκρα και τον Χασάν στην κορυφή, με τον Ελ Αραμπί να μένει στον πάγκο.

Από την πλευρά του ο Μανόλο Χιμένεθ επέλεξε τελικά σχηματισμό «καθρέπτη» απέναντι στους «ερυθρόλευκους», αποφασίζοντας και αυτός να παρατάξει την ΑΕΚ με τριάδα στην άμυνα σε 3-5-2. Ο Λιβάι Γκαρσία έμεινε στον πάγκο, με τους Αλμπάνη και Ανσαριφάρντ στην επίθεση. Στο τέρμα επέστρεψε ο Αθανασιάδης, τριάδα στην άμυνα ήταν οι Νεντελτσιάρου, Τσιγκρίνσκι και Σβάρνας, ο Λόπες στην αριστερή πλευρά και ο Βασιλαντωνόπουλος στη δεξιά με τους Γαλανόπουλο, Σιμάνσκι και Μάνταλο στον άξονα. Τα γκολ έμπαιναν αλλά... δεν μέτραγαν! Η ΑΕΚ πίεζε ψηλά από το ξεκίνημα, ωστόσο δεν μπορούσε να βρει ακρίβεια στις τελικές ενέργειες για να φτάσει στις μεγάλες φάσεις. Την ίδια στιγμή ο Ολυμπιακός κυκλοφορούσε την μπάλα χωρίς όμως να βρίσκει τρόπο να διασπάσει την άμυνα της Ένωσης.

Οι κιτρινόμαυροι, ωστόσο, ήταν ξανά ευάλωτοι στην αντιμετώπιση των στατικών φάσεων και λίγο έλειψε να το πληρώσουν στο 12' όταν έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη και κακή απομάκρυνση του Αθανασιάδη, ο Μασούρας σκόραρε, αλλά προηγουμένως ο Παπασταθόπουλος είχε κάνει φάουλ στον Βασιλαντωνόπουλο, με συνέπεια το τέρμα να μην μετρήσει. Ο Μάνταλος εκτός του ότι βοηθούσε ανασταλτικά στον άξονα για την ΑΕΚ, έβρισκε και έξυπνες κάθετες τις οποίες όμως οι Αλμπάνης και Ανσαριφάρντ δεν «διάβαζαν» σωστά.

Ο αρχηγός της Ένωσης στο 24' έπιασε ένα μακρινό σουτ αναγκάζοντας τον Κρίστινσον να απομακρύνει σε κόρνερ, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Τσιγκρίνσκι δεν κατάφερε να πιάσει καλά την κεφαλιά έπειτα από το γέμισμα του Σιμάνσκι, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το κάθετο. Λίγο πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας ο Βασιλαντωνόπουλος έπειτα από την κάθετη του Αλμπάνη πέρασε και τον Κρίστινσον και σκόραρε, ωστόσο στη συνέχεια σηκώθηκε η σημαία του βοηθού και το γκολ δεν μέτρησε σωστά ως οφσάιντ.

Ο Ολυμπιακός από τη μεριά του προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί τις στατικές φάσεις, την αχίλλειο πτέρνα δηλαδή της Ένωσης, και στο 37' κατάφεραν από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη και παρέμβαση του Μπουχαλάκη να βρουν δίχτυα, όμως και σε αυτήν την περίπτωση το γκολ σωστά δεν μέτρησε καθώς ο Έλληνας μέσος βρήκε την μπάλα με το χέρι, πριν αυτή καταλήξει στα δίχτυα. Τρία λεπτά αργότερα η ΑΕΚ προσπάθησε να απειλήσει με σουτ του Βασιλαντωνόπουλου, αλλά ο Παπασταθόπουλος σωτήρια έβαλε το κεφάλι του και απομάκρυνε. Τα γκολ του Μπρούμα έκριναν το ντέρμπι για τον Ολυμπιακό Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μαρτίνς προχώρησε σε τρεις αλλαγές περνώντας τους Εμβιλά, Ελ Αραμπί και Μπρούμα αντί των Μπουχαλάκη, Χασάν και Φορτούνη αντίστοιχα.

Η ΑΕΚ ήταν αυτή που έβγαζε τη μεγαλύτερη ενέργεια στο πρώτο μέρος, ωστόσο από το ξεκίνημα του δεύτερου 45λεπτου οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν την απόδοσή τους και στο 50' κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ.

Ο Μασούρας έβγαλε την κάθετη στον Ελ Αραμπί, ο τελευταίος καλυπτόταν από τον Λόπες και πάσαρε στον Μπρούμα, ο οποίος με πλασέ έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ (1-0). Το προβάδισμα έδωσε ώθηση στον Ολυμπιακό, ο οποίος επτά λεπτά αργότερα θα μπορούσε να είχε διπλασιάσει τα τέρματά του. Ο Ανδρούτσος βρήκε χώρο από τα δεξιά, τροφοδότησε τον Ελ Αραμπί μέσα στην περιοχή, αλλά ο Μαροκινός φορ καθυστέρησε και δεν κατάφερε να πλασάρει.

Ο Χιμένεθ πέρασε εκείνη τη στιγμή τον Λιβάι Γκαρσία αντί του Αλμπάνη προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί την ταχύτητά του, ενώ δώδεκα λεπτά αργότερα (με την ΑΕΚ να μην μπορεί να φανεί απειλητική σε αυτό το διάστημα) έριξε στο ματς και Κρίστιτσιτς και Σάκχοφ αντί των Σιμάνσκι και Ανσαριφάρντ, δίνοντας εντολή στον Μάνταλο να προωθηθεί μαζί με τον Γκαρσία.

Λίγο νωρίτερα ο Μαρτίνς είχε περάσει και τον Βαλμπουενά στο παιχνίδι και ο Γάλλος στο 74' πήγε να σκοράρει ένα περίεργο γκολ. Έπειτα από δυνατό βολέ του Κρίστινσον, ο Αθανασιάδης βγήκε να απομακρύνει με τα πόδια, η μπάλα κόντραρε πάνω στον Βαλμπουενά και σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι!

Οι ερυθρόλευκοι εξακολουθούσαν να υπερέχουν εμφανώς της ΑΕΚ στο δεύτερο μέρος. Τέσσερα λεπτά αργότερα έφτασαν ξανά κοντά στο δεύτερο γκολ, όταν η μπάλα στρώθηκε στον Τιάγκο Σίλβα λίγο έξω από την περιοχή, αλλά το δυνατό του σουτ πέρασε πάνω από το οριζόντιο. Ο Μαρτίνς στο 80' πέρασε τον Καμαρά αντί του Σεμέδο διατηρώντας την τριάδα στην άμυνα, με τον Εμβιλά να γυρίζει ως στόπερ. Δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90' η ΑΕΚ είχε μεγάλη στιγμή για την ισοφάριση. Μπορεί το σουτ του Κρίστιτσιτς να πέρασε αρκετά μέτρα μακριά από το κάθετο δοκάρι, ωστόσο ο Σέρβος μέσος είχε όλο τον χώρο για να σημαδέψει σωστά. Ένα λεπτό αργότερα ο Ολυμπιακός είχε ακόμα μια τελική με τον Ελ Αραμπί, ο οποίος, όμως σούταρε πάνω στον Αθανασιάδη αδύναμα.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ωστόσο, οι ερυθρόλευκοι βρήκαν το δεύτερο γκολ και τελείωσαν και τυπικά το ματς. Ο Νεντελτσιάρου έκανε ένα ολέθριο λάθος, έχασε την μπάλα από τον Μπρούμα και ο τελευταίος πλάσαρε τον Αθανασιάδη για το 2-0, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.