Superleague: Νίκη σωτηρίας για την ΑΕΛ στην έδρα του Ατρομήτου

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης οι «βυσσινί» ξεκόλησαν ύστερα από πολύ καιρό από την τελευταία θέση της βαθμολογίας, όπου βρίσκεται πια ο Παναιτωλικός μετά την ήττα (1-3) στο Βόλο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα και δημιούργησαν την πρώτη ευκαιρία στο 15΄, όταν μακρινό σουτ του Νάτσου μπλόκαρε ο Νάγκι.

Η ΑΕΛ απάντησε στο 20΄ με σουτ του Ακούνια που πέρασε λίγο άουτ κι ο Ατρόμητος είχε στη συνέχεια δύο καλές προσπάθειες με Σόλομον στο 21΄ (άουτ) και Γκάλο στο 38΄ (έδιωξε σε κόρνερ ο Νάγκι).

Η ομάδα της Λάρισας κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 41΄ με κοντινή προβολή του Στίφλερ, έπειτα από κεφαλιά του Ντουρμισάι και απόκρουση του Μανδά.

Ο Ατρόμητος έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν κεφαλιά του Μανούσου βρήκε το δοκάρι και στη συνέχεια της φάσης το σουτ του Αγκάγιεφ έφυγε άουτ.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν στην επανάληψη και στο 52' σε εκτέλεση φάουλ ο Μανούσος έκανε το σουτ, αλλά ο Νάγκι απέκρουσε εντυπωσιακά.

Στο 78΄ ο τερματοφύλακας της Λάρισας επενέβη ξενά στην κεφαλιά του Γούτα, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μουνίθ βρήκε με εκτέλεση φάουλ στην περιοχή τον Γκάλο, ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε αουτ.